FruOlsen skriver:
Det kommer godt nok bag på mig hvor meget "danskhed" folk herinde ligger i svinekød. Føler I virkelig at dette er et overgreb på jer? Stakkels, stakkels jer.
Jeg bliver virkelig harm når jeg sidder og læser denne debat igennem, og jeg ser ting som at børnene "tvinges" til at undvære svinekød! ÅH NEJ! Det går verden da under af, gør den ikke? Svinekød er jo det vigtigste i børnenes kost og de er jo nærmest muslimer når de nu tvinges til at undvære det gode danske svinekød og bliver tvangsfodret med halal-kød som helt sikkert er gift for dem. Jeg opfordrer jer virkelig til at slappe af! Dette er ikke et problem for børnene, det er et problem som kun I, forældrene går op i, og I burde stoppe med jeres (ofte) hadefulde attitude omkring dette. Tænk hvis jeres børn hører jer? De opfanger jeres ord og fører "os-mod-dem"-udsagnene videre og skaber unødvendig splid. Og på hvilken baggrund? Svinekød! I kan da servere svinekød til dem morgen, middag og aften i weekenderne hvis I føler de bliver fejlernæret fordi de skal undvære det i institutionerne.
Og så er der hele sammenligningen med kosher, vegetarer og allergikere... Det er der da blevet taget hensyn til i alle de institutioner jeg har arbejdet i, men nu er jøde en ret lille del af den generelle befolkningsgruppe, så at ændre hele kosten til kosher ligger jo ikke lige til højrebenet. Muslimerne er til gengæld en stor gruppe og mange steder her i København udgør de over 70% af børnene i institutionerne, og så giver det da fin mening at skåne køkkenpersonalet lidt så de ikke skal lave forskellig mad til alle, men blot udelade svin og indføre halal til alle. Er barnet vegetar (det er vel ikke mange der påtvinger deres børn at være vegetarer?) eller allergikere får de ENKELTE børn der måske kunne være, anden kost.
Lær jeres børn at man godt må tage hensyn i stedet for at bruge racistiske (ja, det kan godt være der i samme sætning bliver skrevet at man ikke er racist, men det er trods alt en racistisk og meget lidt empatisk holdning) vendinger som at børnene bare kan skride ud af "vores land" og hjem til der hvor de kommer fra! I den institution hvor jeg arbejder har forældrene krigstraumer og børnene har været på flugt og oplevet ting som danske børn aldrig kommer ud for. Skam jer, hvis det er den slags I lærer jeres børn!
... og så I øvrigt på forhånd et lille undskyld hvis jeg har været hård i tonen, men jeg synes godt nok dette er blevet en hadsk debat.
Jeg kan til dels følge dig i at det desværre i høj grad er blevet en os/dem debat og at det i bund og grund ikke er det, det handler om.
Jeg er dog også en af dem der syntes det er et forkert tiltag, fordi det så udelukkende tager hensyn til mindretallet
Jeg lærer selv mine børn at tage hensyn til andre, ligesom vi spørger ind til om de børn der kommer på besøg har allergier, ting de ikke må få osv.
Jeg er af den holdning at der skal tilgodeses så manges behov som muligt, og det syntes jeg ikke dette "hensyn"
gør...
Jeg syntes det er fint at der bliver taget hensyn og i dette tilfælde hænger det jo så sammen med deres religion
I bund og grund kan man vel også sige at svinekød er en del af den kristne religion vi har i DK, da vi i den forbindelse fejre juleaften netop med et svine produkt
oftest nutildags er det flæskesteg, men så vidt jeg husker så i tidligere tider har det været medister og sylte der har haft en væsentlig rolle
Måske også derfor mange forbinder svin med "danskhed"... bare en tanke...
Jeg mener stadig at det er forkert at sige at man gør det for IKKE at lave forskelsbehandling, for det er i min optik lige nøjagtig det man gør, blot med omvendt fortegn
for mig er det lidt det samme som når de begynder med at der ikke må julepyntes osv. på skolerne for at tage hensyn til dem der ikke fejrer jul... Det ville jeg heller ikke bare lige acceptere, jeg ville helt klart som forældre tage kampen op hvis det kom så vidt...
I vores BH er der madordning og har været det altid.... genialt syntes jeg fordi de så netop får muligheden for varieret kost og kost som vi aldrig selv ville drømme om at servere herhjemme
At det skulle være for at skåne køkkenpersonalet... hmm, den syntes jeg personligt heller ikke helt holder for så meget ekstra kræver det heller ikke og det er jo ikke ligefrem fordi det er hver dag det er nødvendigt vel... man kunne jo i stedet for at afskaffe svinekødet skære det ned så det måske bare var 1 gang om ugen eller 1 gang hver 14. dag det var på menuen og der derfor skulle laves ekstra... det ville nok ikke helt skabe samme ramaskrig 
Qnuz