Wimmie skriver:
Nu har jeg læst hele tråden og puha, jeg synes faktisk der er mange fordomme omkring par der går fra hinanden... Nu er der jo altså også par der "går fra hinanden" fordi den ene part vælger at smutte.
Flere af jer skriver "Vi går ikke fra hinanden", men helt ærligt, ingen af jer kan jo spå om fremtiden. Det er ikke for at være grov, men hvad nu hvis I blev forladt i morgen? Ville I så også bryde jer om at blive dømt som værende den ene del af et parforhold der "bare gav op"?
Jeg var den der gjorde det endeligt forbi i mit ægteskab, men jeg boede sammen med en mand der i stigende grad blev mere og mere egoistisk og til sidst ikke ville røre ved mig eller snakke om tingene og jeg følte mig som nul og nix. Mit selvværd var helt i bund og jeg måtte gøre noget hvis jeg ikke skulle ende med at blive deprimeret og trække min datter med ned.
Jeg kæmpede i mange måneder for at gøre noget ved vores forhold, jeg prøvede at snakke om det, udtrykke mine følelser, fortælle hvad jeg var ked af - alt hvad jeg kunne komme i tanker om, men hvordan får man et forhold til at fungere hvis kun den ene part er interesseret i at få det til at fungere?
Jeg synes det er så let for jer at dømme folk som værende nogle der "bare giver op". Vær glad for at jeres egne forhold fungere i stedet for at rulle med øjnene over alle de der åbenbart bare går fra hinanden fordi de ikke gider at give det en chance...
Hvis jeg havde givet op, så havde jeg stadig boet sammen med min datters far i et forhold uden kærtegn eller sex. Det kræver styrke og mod at gå fra en person.
Vores dreng er 7 mdr. og min kæreste og jeg har haft sex én gang siden min fødsel. ÉN gang.
Vi har haft problemer i den afdeling altid - eller rettere min kæreste har et intimitetsproblem. Jeg var godt klar over at det ville blive værre når vi fik barn, grundet manglende overskud o.s.v. Men så må jeg klare mig uden sex i noget tid. Jeg kommer dog ikke til at finde mig i det til evig tid. Men forskellen på min og din kæreste er så at min er indstillet på at arbejde på det og at vi skal i noget parterapi når vores dreng skal i dagpleje og der er lidt mere overskud. Plus, jeg får stadig kys og kram.
Jeg kommer aldrig til at sige at vi aldrig går fra hinanden. Det kan ingen sige, det ved man ikke. Men jeg lovede mig selv inden vi fik barn at jeg ville give det to år, ligegyldigt hvad - også selvom det betød to år uden sex og kærtegn. Alle i min omgangskreds siger at det er de første par år der er de værste, og det var ud fra den viden at jeg tog min beslutning.
Jeg skriver ikke det her for at bebrejde dig - det kan jeg ikke, jeg kender ikke din konkrete situation. Jeg ville blot fortælle lidt om mine egne overvejelser.
