Svane83 skriver:
Her er der ingen tvang.
Clara er jo blevet taget ved akut kejsersnit så det var ham der skiftede alle bleer de første 2 døgn og der er altså stadig ingen brok og det bliver oven i købet gjort uden jeg behøver at spørge... dejligt!
Det var det samme hos os, med begge vores børn...begge taget ved kejsersnit, så de første par dage var bleskift mit arbejde...og er det stadig.
Det er noget der skal overståes, så man kan komme videre med det sjove med ens børn - men derfor kan ble/bæ-skiftet jo godt gøres hyggeligt og sjovt alligevel.
Går også pt. hjemme på barsel og er ikke tilbage på arbejde igen før efter sommerferien, så der er der jo ikke nogen der kommer og hjælper.
Mener heller ikke man som mand kan frasige sig den opgave...man har jo selv været med til det sjove med at lave barnet!?
Anmeld