SSL skriver:
Hej piger 
Jeg har grublet lidt over at nogle kvinder, vælger at få et barn på trods af, at faren faktisk ikke ønsker at have barnet!
Jeg tænker personligt, meget dømmende - at dette kan være skide hamrende egoistisk!
MEN, jeg kunne da bestemt godt tænke mig, at hører om nogle situationer, hvor I har valgt/fravalgt et barn, pga. faderens manglende lyst, hvorfor har I valgt, som I har?
Jeg er meget dømmende, overfor dén situation, og det er på baggrund af min barndom og at jeg mistede min far til døden, 4 år gammel - og har lidt enormt af et svigt deraf, og først i mine teenager år, kom jeg over det!
Jeg hører/læser ofte om kvinder som siger "jeg var ikke på p-piller og dét vidste han", men er det en grund til at få et barn med én, som ikke ønsker? Er man i dén situation ikke ansvarlig til at sige, "Gummi, eller ingen sex!" ?
Er det barnet eller moren til barnet der lider mest under dette? JEG, mener jo selv at det er barnet!! 
Og JEG synes det er rigtig øv!
Vi kan selvf. aldrig sige i vores nutid, at mor og far skal være sammen altid, i fremtiden - MEN, så mener jeg, at man vælger sin mand i nutiden, udfra at han kan agere en god, sund og fornuftig far i fremtiden.. Altså, han skal ikke kun levere sæden, men også være far
Det er i hvert fald også på dét grundlag, at jeg har valgt dén mand jeg har, at han er den perfekte kæreste og vil være den perfekte far 

Undskyld det lange indlæg, håber det var I jeres interesse at læse det, og at I forstår pointen, og at det ikke er en løftet pegefinger, men et spørgsmål da jeg pt er uforstående over dét valg at vælge barn uden farens interesse? Og det er selvf. muligt at svare som anonym 
God weekend til alle
Og jeg vil huske at pointere at dette IKKE er for at ramme nogen, men jeg ønsker at udvide min horisont og forstå idéen bag et valg for livet, som dette er? 
Hej
Jeg har læst dit indlæg, men ikke hele tråden. Jeg kan ikke rigtig sætte mig ind i det, men jeg vil alligevel give mit besyv med.
Det min kæreste var 18, havde han et gangs knald, med en meget sød kvinde, en del ældre end ham selv. Hun havde fortalt, at hun var på p-piller og syntes sex unden kondom var det fedeste
. Nogle måneder efter fik min kæreste en sms, med beskeden om at hun var gravid og han ikke skulle blande sig. Efter den lille var født, blev han indkaldt til faderskabstest. Han var dog ikke den eneste, 7 andre mænd skulle også testet. Det viser sig, at hun desperat ville have et barn og mildest talt havde udnyttet alle disse mænd.
kun en kunne være faren, og det blev min kæreste.
Kvinde meddelte, at hun ikke syntes han skulle være en del af deres liv og at hun flyttede til Tyskland! Han hørt ikke mere fra hende.
Fra jeg mødte min kæreste og de næste mange år frem, var han rædselssagende for børn. Han skulle aldrig have børn, være i nærheden af dem eller tale om. Hun havde simpelthen givet ham sådan et stort traume.
For 2 år siden, modtog han et brev med efterkrav på børnepengene. Altså med tilbagebetaling på 6 års børnepenge, svig og smerte inden og under fødsels, samt dåbds- og fødselsdagsgaver.
I den tid snakkede vi meget om, om han skulle se sin søn, måske begynde samvær. Han tog beslutningen om at være "far" til ham. men da drengen er over 6 år gammel og min kæreste ikke har været i kontakt med, er det suverænt moderen, der bestemmer og hun sagde blankt nej. Det var intet at stille op.
Idag er min kæreste langt mere afklaret med sin søn. Moderen valgte faren fra. Men han har det stadig svært og kan blive urolig, når han ser en 8 årige med lyst hår. Dette kunne jo være ham.
Din historie er, som jeg fornæmmer det, en del anderledes. og jeg tror ikke du vil snyde, som denne kvinde gjorde det.
Jeg vil blot fortælle det fra mandens vinkel. Min kæreste har haft det utroligt svært. Vide man er far, uden at være det. Nu hvor vi er ved at være klar til forældre rolle, genere det ham en del, at det ikke er hans første.
Jeg håber det gav et lille indblik fra den anden verden.
Som sagt det er ikke det samme.
Hilsner