Jeg synes, det er smagløst og dybt krænkende for de kvinder, der har fået en abort. Hvad giver disse mennesker ret til at demonstrere sorg på fremmedes vegne? For den kvinde, der har fået en abort af årsager, hun har fundet nødvendige, er det da dybt intimiderende og grænseoverskridende, at netop hendes "potentielle barn" får et kors af fremmede, der ingen relation har til det.
De må demonstrere mod fænomenet fri abort alt, hvad de vil - men det er usmageligt at personificere den enkelte og hykle en sorg, de ikke har del i.
Ville folk fra organisationen selv stille op og tage vare på de børn, der kunne være blevet, hvis kvinden ikke valgte abort? Gør de i det daglige en stor indsats for at tage hånd om børn, hvis forældre ikke magter opgaven? Var det ikke langt mere relevant at tage sig af børn, som ER her, og hvis forældre ikke kan give dem den fornødne omsorg, end at begræde nogen, som ikke er her?
Anmeld