Børn i institution i ferien - Nej!

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

16. juli 2013

Christina :-)

Malunsesmutti skriver:



Jeg fødte for 5 uger siden og er alene både med ham og min pige på 4.. Min pige på 4 har 3 ugers (planlagt) ferie.. Ender nok med at blive til mere lidt senere :-)



Og jeg ser ikk skide ligeglad ud!!! Kender du min søn nej så pak din spydie svar væk tak!!

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

16. juli 2013

Rødhætte

nielsen80 skriver:



Nu har jeg læst tråden igennem, og selvom jeg som udgangspunkt er enig i, at børn har brug for ferie, synes jeg også det er problematisk, at så mange pædagoger " peger finger". Jeg har selv læst nogle af de undersøgelser, som viser at forældre sender deres børn afsted - og i langt de fleste tilfælde, gør de det jo udfra en overbevisning om, det er det bedste for barnet......Derfor vil jeg da mene der ligger en oplysningsopgave omkring emnet, fremfor at man sidder sig og dømmer. Ingen forældre gør det jo i ond mening, men udfra en betragning(nok forkert) om det er det bedste for barnet.

Også kan jeg ikke lade vær med at kommentere på, at du måske også er lidt farvet af, du tilsyndenladen har bedsteforældre som kan tage over ved kærestedage og et arbejde, der minimum har 6 ugers ferie om året. Der er jo forældre deude, som ikke er så heldige......

Personligt kunne jeg ikke forstille mig at holde ferie uden min datter, hvilket betyder 6 ugers ferie om året. Men render vi ind i mange sygedage m.m, ja så må noget af ferien jo gå til det. Min kæreste har 5 uger at gøre godt med. Vi er heldige, at vi kan betale os fra arbejde i huset m.m, men hvis ikke vi kunne det, ville vi nok også være nød til at sende vores barn afsted nogle dage, mens vi fik helt styr på huset herhjemme - det er der nemlig ikke nødvendigvis tid til i en travl hverdag, hvor der jo også er pres på at få hentet så tidligt som muligt.

Skal nævnes, at kærestedage m.m er ikke noget vi har gjort - vi prioterer nemlig at være sammen som familie i weekenden også...specielt fordi vi ved, at vores hverdag er travl.



Mit barns bedsteforældre arbejder også, men de kan hjælpe om aften og i weekenden.

Tror måske jeg er mere farvet af at være pædagog. Da jeg er uddannet til at se på barnets trivsel, og behov har jeg svært ved at forstå at nogle forældre ikke kan forstå, at børn også har brug for ferie (dette gælder selvfølgelig ikke de børn som har resursesvage forældre).

Anmeld

16. juli 2013

Rødhætte

Rose<3 skriver:

Jeg synes også det er synd for de børn der slet ikke får noget ferie overhovedet, men det er trods alt en lille gruppe. Mine børn har holdt en uges ferie sammen med mig og deres far selvom vi begge har tre ugers ferie. Vi ville gerne have noget alene tid sammen, da det er svært at finde tid til i en presset hverdag og derfor har vi også prioriteret at rejse til Kreta i en uge uden børn. Det er nemlig vigitgt også at pleje parforholdet og alt skal jo ikke foregå på børnenes præmisser Jeg har ikke den mindste smule dårlig samvittighed, da de elsker deres børnehave og SFOHvis det gør mig til en dårlig mor må jeg jo leve med det

 



Jeg gentager lige mig selv igen. Jeg har aldrig skrevet at man er en dårlig mor, men personligt kunne jeg aldrig finde på at holde ferie uden mine børn - slet ikke en uge..

Anmeld

16. juli 2013

Rødhætte

Tulle28 skriver:

Jeg er enig i at børn også har godt af at holde ferie, og min datter har holdt 3 ugers ferie, selvom planen faktisk var at hun kun skulle holde 2 uger så vi kunne få ordnet lidt praktisk ifm huskøb (fyyyy slemme forældre!! Men det ER bare lettere at sidde i banken, tale med 1000 håndværkere osv. hvis hun ikke er med).

Men jeg må indrømme, at jeg er SÅ træt af at andre skal kommentere og dømme de forældre, der af en eller årsag vælger at deres børn ikke holder 3 uger+ ferie. Folk kan jo have sine grunde, og måske holder de børn så ferie på andre tidspunkter eller har måske generelt korte dage i institutionen. Hvis man begyndte at himle over de forældre, der lader deres børn være i instituition mange timer hver dag, uha SÅ ville der falde der brænde ned! Jeg er sikker på, at alle forældre gør det så godt de kan for deres børn - så kan man være enig eller uenig i, om man selv synes det er det rigtige, men vi skal holde op med at blande os så meget i andres måde at gøre tingene på. Synes jeg!



Vi kan være enig i at være uenig..

Anmeld

16. juli 2013

helle85

Rødhætte skriver:

Nu må jeg altså slå fast (efter diverse debatter i medierne). Jeg fatter simpelthen ikke forældre der sender deres børn afsted i institution i deres ferie! Mange kommer med kommentar "vi kan ikke underholde dem", " børn har godt af at brænde krudt af". Jamen helt ærligt hvad får man børn for hvis man ikke vil være sammen med dem?

Jeg har selvfølgelig forståelse for de forældre som har speciele problemstillinger eller lign. Enlige forældre kan selvfølgelig også få brug for lidt dage for sig selv, men overordnet har jeg svært ved at forstå den.

p.s Er godt klar over min mening er ret stærk



her hjemme plejer børnen kun at holde 2 uger hver, 1 uge sammen og 1 uge hver for sig, det gør vi fordi at vi har en dreng der kræver meget og at Freja bliver til side sat, meget i hverdagen pga at jeg skal være over lucas meget af tiden, også få hun en uge med opmærksomhed for sig selv men det bliver jo 3 uger for os alligevel

i år har vi så måtte gøre det anderledes da de begge skal begynde i skole så vi har holdt 2 uger alle sammen og den sidste uge bliver så holdt i den uge hvor de begynder i skole (så vi er 2 til at tage os af dem så Freja også har tid til at fortælle om alt det nye) så de ikke skal i sfo bagefter da lucas vil reager en del på at starte i skole.

dog er jeg sygemeldt(har ikke overskud til at have dem hjemme hele sommerferien) så de få min. en fridag om ugen også en dag hvor kun en af dem er i sfo og den anden holder fri

skal lige siges at manden arbejder om aften.

Anmeld

16. juli 2013

helle85

Rødhætte skriver:



Jeg kunne personlig aldrig finde på det, men ville isted sende barnet hjem til bedsteforældrene elller lign. Men hver sin mening

 



det er så ikke alle der har bedsteforældre eller noget andet

her har vores ikke været passet ude de 3 år efter svigermor gik borte

jeg har så også en mor men nå hun drikker i tide og utide så vil jeg ikke lade hende passe min børn

Anmeld

16. juli 2013

Annette A

Havre74 skriver:



Jeg er helt enig med dig dig.

Og så vil jeg tilføje, at efter min mening skal børn ikke aktiveres. De skal selv lære at finde på lege og de må også gerne kede sig, så er det ofte at de finder på nye spængende ting at lege.

Børnene kan hjælpe med de daglige opgaver (afh af alder) og man kan snakke sammen imens. Det er min erfaring med mine børn, at de gode samtaler kommer, når man viser børnene, at man har tid til at lytte.

Min pige på 6 nyder også, at jeg kigger på hvad hun laver, eks. når hun hopper på trampolin i haven.



Jamen du har helt ret. De skal kunne tænke selv og tænke ud af boxen og det skal man som voksen give dem mulighed for. Som du også påpeger så er tid og nærvær også noget børn efterspørger og ja det kræver jo bare man er sammen og ser/lytter.

Anmeld

16. juli 2013

Aagaard

Heller ikke hvis du havde 2 måneders ferie og kun 1 barn?

Jeg læser til biolog på universitetet og har derfor 2 måneders ferie - min datter, som er den første og eneste i både familie og omgangskreds - skal i DP i hele august. Det er både for hendes og vores/min skyld. Jeg syntes ikke at jeg kan give hende det andre børn kan og 4 uger i "isolation" fra andre børn må være mere end rigeligt. - Så jeg mener at de 4 uger er mere for min skyld end hendes. Hun skal selvfølgelig have ferie, men 4 uger i træk er længe når man er knap 2. Ideelt i følge mig ville være 2 ugers ferie, 1 uges DP og 1-2 ugers ferie igen det kan dog ikke lige lade sig gøre med dagplejeren, så vi tager 4 uger i stræk og gør vores bedste for at arrangerer legeaftaler med mødregruppen.

Mvh Line

Anmeld

16. juli 2013

Mor og meget mere

Profilbillede for Mor og meget mere
Rose<3 skriver:

Jeg synes også det er synd for de børn der slet ikke får noget ferie overhovedet, men det er trods alt en lille gruppe. Mine børn har holdt en uges ferie sammen med mig og deres far selvom vi begge har tre ugers ferie. Vi ville gerne have noget alene tid sammen, da det er svært at finde tid til i en presset hverdag og derfor har vi også prioriteret at rejse til Kreta i en uge uden børn. Det er nemlig vigitgt også at pleje parforholdet og alt skal jo ikke foregå på børnenes præmisser Jeg har ikke den mindste smule dårlig samvittighed, da de elsker deres børnehave og SFOHvis det gør mig til en dårlig mor må jeg jo leve med det

 



Ville du ikke selv synes, at en uges ferie var meget lidt? Jeg forstår det  ikke - I prioriterer at holde 2/3 af ferien uden jeres børn. Det er da meget langt fra, at alt foregår på børnenes præmisser. 

Det er bevisligt sundt for børn og voksne - også os, der elsker vores arbejde - at nå at geare helt ned, og jeg forstår nok bare ikke tankegangen, når man igennem årene har kæmpet hårdt for voksnes ret til ferie, at man ikke under børnene det samme. 

Anmeld

16. juli 2013

Mor og meget mere

Profilbillede for Mor og meget mere
mortilto <3 skriver:



Og jeg ser ikk skide ligeglad ud!!! Kender du min søn nej så pak din spydie svar væk tak!!



?? 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.