Jeg tilhører ikke nogen specifik religion, da jeg ikke tror på nogen guddomme (og nej jeg er IKKE ateist)..men rent ideologisk så er jeg tættest på Islam, fordi den har nogle eksistentielle livsanskuelser, der ligger meget tæt på mine egne.
Pudsigt nok, når jeg i årenes løb har lavet de der tests på hvilken religion jeg er tættest på, så har det altid være 90% islam. 
Nu er islam som jeg ser den, en religion, der som basis rummer dybder, som kun de færeste kan forstå, men jeg forholder mig sådan til religionen, at Mohammed var en utrolig klog mand (der måske et eller andet sted mindede om min egen far) og som jeg har den dybeste respekt for.
Jeg har altid studeret religioner, fordi de rummer en kæmpe kiste af livsviden og klogskab, og jeg har igennem mit arbejde arbejdet med muslimer, samt har nære venner der er det, og jeg har lært utroligt meget af religionen i sig selv.
Jeg skal nok lade være med at blande mig yderligere, men vil helt sikkert følge tråden med stor interesse. 

Kærligst
Sussie
Anmeld