Carina1977 skriver:
bliver lige nødt til at skrive det her, selvom jeg nok får et hug eller 2
synes ikke det er pænt af jer andre at skrive, at man ikke skal vælge aflastning, fordi man jo selv har valgt at få sine børn. Det er jo det samme som at fortælle trådstarter, at det ER et nederlag, hvis hun vælger aflastning.
og som nogen skriver, det kan jo være at hun slet ikke kan få det, men synes hun skal undersøge det alligevel.
Der er altså nogen der synes det er nemmere at have børn end andre. Vi er alle forskellige. Jeg har studeret som enlig mor, da min søn var 2-5 år, og det var dælme hårdt, og jeg gik ned med stress til sidst. Så kan hun jo selvfølgelig lade være med at tage en uddannelse, men altså idag er en uddannelse jo ret vigtigt 
jeg synes altså det er enormt flot, når man kan indse at man altså har brug for noget hjælp. men uanset hvad, så forslaget omkring at familie kunne bruges som aflastning, synes jeg lyder som en alletiders løsning 
Enig, turde bare ikke selv skrive det.
Til TS: syntes ikke det er et nederlag. Har selv været i aflastningsfamilie og jegg elskede det. Min forældre var kørt døde i forældre rollen og min bror og jeg trivedes ikke hjemme længere. Det eneste jeg kan sige er at det er vigtigt at forklare dit barn(hvis det bliver relevant) at det ikke er fordi der er noget i vejen med det, men fordi DU har det lidt svært. Det er nemlig først nu som voksen jeg ved det ikke var fordi min forældre ikke gad mig. Ingen forklarede oshvofor vi pludselig skulle komme der.
Knus
Anmeld