Jeg er ret splittet hvad angår den status - jeg har dog ikke selv sat den på, og gør det heller ikke, synes at det er federe at bruge sine egne ord istedet for at alle skal have den samme status (gælder alle de er "kopier-statusser").
Men det er rigtigt at de var et af de lande der gjorde dit og dat, og nægtede danske varer osv., men det er jo ikke alle i landet der gjorde det - og det er synd hvis det skal gå udover de uskyldige som børn og kvinder. MEN når det så er sagt, så synes jeg på den anden side også at de skal bøde for det de gjorde, og må klare sig igennem katastrofen, dog synes jeg ikke at de uskyldige skal lide under det - så ja, jeg er splittet må jeg indrømme 
Og nej, vi har heller ikke doneret noget - ville gerne, men har ikke råd til det pt., men ellers så giver vi lidt her og der for at støtte!
Anmeld