Pernilleh skriver:
Vil lige høre jeres mening...
Alexander har fået dagplejeplads her fra 1/11,men har kun været der 1 time uden os.Vi har kun været der 1 dag pga. sygdom osv.,så han er ikke vænnet til at være der overhovedet.
Desværre bliver der røget i hjemmet,og det lugtes tydeligt,men da pladsen har været meget vigtig for os har vi alligevel sagt ja.
Nu er der så en anden i nærheden som har fået en ledig plads,røgfri,og jeg overvejer meget at skifte.Hvad synes I?
Jeg synes det er fis fra forældres side at de VIL ha et røgfrit hjem..!
Pga alt den nye rygepolitik er der kommet den regel at der ikke må ryges i dagplejerens hjem i arbejdstiden.
Det er så også fair nok, men det er ikke i orden at vi som alm. mennesker og dermed også politiker skal og
kan gå ind og bestemme hvad der skal foregå i hjemmet når det er uden for arbejdstiden.
Selvfølgelig vil der altid lugte i hjemmet hvis der bliver røget indenfor i fritiden, den kan da for gudsskyld ikke nå at komme ud inden næste arbejdsdag går igang, ikke engang ved udluftning natten over. Og tænk på- en dagplejer har altså 48 timers arbejde
hver dag og det er altså
deres hjem man kommer i.
De skal da ha' lov at bestemme noget selv, uden at vi og politikerne skal bestemme over hjemmet!
Jeg vil og har ikke noget imod at aflevere mit barn sådan et sted- da jeg ved reglen er at der ikke må ryges i arbejdstiden indenfor. Derfor ved jeg jo også at min datter ikke er udsat for passiv rygning.
Men hvis jeg fandt ud af der blev røget inde i arbejdstiden vil jeg begynde at undre mig og endda nok også klage til dagplejeren og senere til dagpleje kontoret..
hilsen en der
tildels synes rygepolitiken skulle afskaffes!