Hej
Jeg ved ikke lige om jeg synes 8500,- er for LIDT til 5 mennesker. Man retter sig vel ind efter det rådighedsbeløb, man nu engang har.
Personligt har vi levet 5 personer for mindre, men man er også nødt til at vælge ting fra så.
Vi har aldrig været på ferier, weekendophold, købt dyrt tøj, har dyre møbler osv osv. Men har prioriteret, som vi nu synes, vi vil i vores liv.
Efterhånden som årerne er gået for os, har vi fået et rigtig fint rådighedsbeløb... Synes vi i hvert fald. I år var første gang vi var på sommerferie, og vi har været sammen i 14 år. Men vi har set det som en ting, vi kunne vælge fra. Også har vi fået en opsparing, der ligner lidt nu.
Vi kan lide at bruge de penge vi tjener. Vi nyder at mærke, vi endelig har fået lidt flere penge imellem hænderne, uden at være svinske. Men nu har vi mulighed for at kunne give vores børn og os selv bare lidt mere end vi plejer. Også er det endda stadig bare helt alm ting i forhold til hvad andre, vi kender, får.
Kloster
Anmeld