Tjullehej skriver:
I forhold til jeres dynamik tænker jeg, at det er på et tidspunkt er relevant også at skubbe til hams syn. Blot en tanke.
I lever ikke i Albanien. Og det kan godt være at han ønsker en traditionel tænkende kone. Men jeres barn/børn kommer altså til at vokse op i et dansk samfund, dansk skole med lige rettigheder pligter og ligeværd mellem piger og drenge.
Det er lettere hvis du allerede nu “kæmper” noget af den kamp for dine børn. Det er meget svært at leve isoleret i en bobel uden at registrer eller forholde sig til andre normer og holdninger udenfor. Hvad med danske kærester til jeres børn senere osv?
Hvad ville der ske hvis du gik i biografen med en veninde og han skulle give jeres barn mad..? .. vi taler jo ikke om en baby men et skolebarn.
Jeg ønsker ikke at skubbe til hans syn, for jeg ønsker ikke at han skal tage over, hvis han ikke ønsker. Har jeg heller aldrig bedt ham om. Jeg kæmper ingen kamp omkring børn, overhovedet - for jeg beder ham aldrig om at gøre noget eller være deltagende.
Hvis jeg mødes med veninder, så tager han ofte over til sin mor imens med vores datter. Så spiser de derovre og jeg er hjemme igen inden klokken bliver sengetid.
Jeg er ikke ude til sent, fordi det ønsker min mand ikke jeg er pga der kan ske så meget og jeg vil heller ikke selv være ude sent, pga jeg bliver nervøs.
Men han ville tage over til min svigerforældre.
Og danske kærester kan ikke komme på tale overhovedet. Bare fordi man bor i Danmark, så er det ikke ens betydning, at min datter skal have tilladelse til at leve haram og have kærester, sex udenfor ægteskab osv. for det kommer aldrig på tale. Hun er muslim, det bør respekteres.
Anmeld
Citér