Jeg tænker at man som et internationalt par, der har bosat sig i den enes land har en fælles forpligtigelse til at besøge den andens hjemland sammen som familie.
Som den danske part i et internationalt forhold, ser jeg det at rejse sammen, som en naturlig måde at støtte op om min partners trivsel i mit land og vise respekt for den store følelsesmæssige pris, han har betalt ved at bosætte sig langt fra sine venner og familie for vores skyld.
I dit tilfælde synes jeg derfor, at han selvfølgelig bør rejse med dig og støtte op om at I som familie vedligeholde jeres barns relationer og rødder i dit hjemland. Måske ikke hver gang, men han bør da som minimum komme med en gang imellem for også at lære dine rødder og dermed dig at kende.
Med det sagt ville jeg respektere hans bekymring omkring timingen og sikkerheden lige nu umiddelbart efter en voldsom situation i landet. Han skal jo også have det godt med det og forstår godt hvordan jordskælv kan være afskrækkende.
Så ville udskyde en familierejse til I begge kunne være trygge. Dog med en klar forventning om at han havde en interesse i, at I som familie vedligeholder dine og ikke mindst din datters rødder i dit hjemland sammen, når forholdene er blevet mere stabile igen i din hjemby.
Anmeld
Citér