Tommelise skriver:
Har selv haft angstanfald. Og det er så forskelligt, hvad der hjælper forskellige mennesker.
Så du mener, det er bedre at holde fast i angsten? Altså ved ikke at ændre sin adfærd. Man slipper jo netop først for angst, når man begynder at ændre sin adfærd, og ens krop/hjerne forstår at det IKKE er farligt.
Det er nemmere sagt end gjort. Jeg har selv haft angst, og det er en LANG proces at gå igennem. Det er ikke noget man bare gør - og man vil sikkert også “falde i igen”.
Jeg ved godt, at man har behov for forskellige måder at behandle angst på - eller hvad TS har. Men man er nødt til i det mindste at prøve at Ændre adfærd.
Men TS har behov for professionel hjælp - og det kan ingen af os desværre give hende.
Det skal lige siges, jeg er ret ligeglad med hvor mange tråde ts laver. Men jeg synes det er en forfærdelig situation hun er i.
Jeg håber virkelig hun snart får hjælp, for det må være forfærdeligt at gå at være bange for en graviditet (som er umulig og bevist ikke er der)
Anmeld
Citér