Du er godt nok påvirket af noget der ikke burde være så ødelæggende. Der må ligge noget helt andet bag det her med julegaverne.
I øvrigt fik vores børn 2-3 gaver I ALT
, i den alder, de er komplet ligeglade, så det handler kun om forældrenes ønsker og ikke barnet. Ved godt du tænker sådan, fordi dit barn betyder mere for dig. Men i stedet for det materielle, så giv hende et ekstra kys og kram og vid at du er en god mor der vil nyde juleaften med en dejlig datter i favnen.
Jeg ville aldrig få folk til at fortælle mig gaverne, det er deres gaver og ikke noget jeg skal blande mig i, får hun to ens, må man bytte og hygge sig med det
Så, jeg tænker du overreagere fuldstændigt og grænser nærmest til det hysteriske pga. en gave til et spædbarn, det er ikke logisk tænkende og du skal nok tage snakken med din mand om hvorfor det betyder så meget for dig, i forhold til hvad det betyder for dit barn, nemlig ingenting. Der ligger nok dybere tanker bag den her reaktion.
Anmeld