Anonym skriver:
Jeg er gravid i 25.uge og mine brystvorter er blevet så store og mørke
. Bliver det værre endnu?!
Før var de helt perfekte, er der ingen chance for at de bliver pæne igen og aerola bliver mindre igen? Jeg kan da ikke leve med dem sådan her. Og hvad kan man gøre for de ikke kommer til at hænge?
Hold op hvor er jeg ked af det, de er helt ødelagt!

Du kan både være lækker og leve med dem! Jeg vil vædde med, at du er en flot pige, der ikke har meget andet at udsætte på sit udseende - ellers tror jeg, du ville have nævnt andre "fejl og mangler" - og dine bryster er ikke det, der afgør, om du er attraktiv. Du får et helt andet syn på dem, når du skal amme, og de går fra kun at være seksuelt "tilbehør" til også at have en praktisk funktion.
Jeg har altid haft grimme bryster - det var ikke så sjovt, da jeg var teenager i de topløse 80'ere - men jeg kom til at værdsætte dem, da de gav mine tre børn næring, og siden da har jeg blæst på, hvordan de så ud. Min mand er stadig vild med dem, de er bløde at røre ved, og i den sidste ende er bryster altså bare hudflapper med fedt og kirtler i
Desuden ser mine bryster store og flotte ud i en god BH, og mænd, der komplimenter mig og småflirter med mig, lærer jo ikke den nøgne sandhed at kende 
Jeg er ikke toptrænet, min krop lider under tidens forfald, men jeg elsker den, som den er, og mit selvværd sidder ikke i brysterne. Min erfaring er, at indre selvværd og ro giver den flotteste udstråling, og at andre, også mænd, sagtens kan få øje på det.
Anmeld