Anonym skriver:
Kom endnu engang hjem, efter en dag på arbejde hvor hunden har ødelagt en masse ting.. Der lå smadret glas, men denne gang var det ikke "bare" nogle af vores egne ting, men min mors helt nye kaffekande.. Den var smadret i tusinde stykker, og hun bider i vores papirer, hiver tingene ned fra hylder og sådan.. 
Jeg gider ikke komme hjem til et hjem der er total smadret mere... Hun har ødelagt 3 par solbriller af min kærestes og 2 par af mine, hun har ødelagt utallige papirer, hevet en masse af vores pynte ting ned fra hylder, og MANGE MANGE andre ting som jeg ikke gider skrive ned her, hun har dog ikke bidt i møbler endnu.. Men det er bare så frustrende 
Hvad kan jeg gøre for at hun ikke ødelægger ting mere? 
Det skal lige siges at min kæreste går hjemme hver dag, han er altid hjemme og er ikke god til at samarbejde om tingene.. Han tror at går han med hende 3-4 gange om ugen så er det nok..
Er så ked af det og frustreret over hun er sådan at nærmest overvejer at give hende til den første og bedste der kommer forbi.. Er så grædefærdig, hun har ALDRIG gjort det før.. 
Hej.
Jeg har ikke læst de andre indlæg, men jeg ved hvorfor jeres hund gør sådan...
Vi har selv hund og har haft det hele mit liv. Det handler om AKTIVERING OG STIMULERING
Forestil dig du er hunden, gider du ligge i en kurv hele dagen? nej vel, der skal da ske noget, og når hunden keder sig, finder den ting og bider, leger med osv..
sig til din dovne kæreste at han må lette måsen hvis han vil have sine ting i fred

Nu ved jeg ikke hvilken hund i har og der er MEGET forskel på hvad hunde skal af aktivering. MEN det lyder til, at jeres kan tåle en hel del

Start dagen med en tur med hunden, leg med den, aktiver og stimuler.. Lad hunden finde sin mad i græsset, spild bold med den, tag en kæp og løb lidt rundt.. Jeg garanterer dig, at din hund ligger og sover de næste timer

Din kæreste kan vel overkomme 15 minutters aktivering et par gange indtil du kommer hjem?? Og jeg så engang i "det er mig eller hunden"

at man kan få et legetøj til hunden som engang hver ½ eller hele time spyttede ting ud til hunden, som den kunne lege med.. Ellers køb en bold hvor der er plads til godbider..
Når du kommer hjem, tager du hunden som det første og lufter, leger og aktiverer, så sover hunden lidt mens i kan spise osv..
Håber I kan bruge det her til lidt.. Men jeg må nødt til at sige, at jeg synes det er pisse uansvarligt at du ikke selv ved hvad de skal til.. Det er din hund!! Og at give mundkurv er vel forhåbentlig for sjov, for det er sgu dyreplageri.. Dete r ikke altid sjovt at have en hund, jo hvis man leger med den.
I har selv valgt den.. Den valgte ikke jer!!!