Tjuhl skriver:
jeg synes det er så rart at have en som dig herinde. jeg har enorm nytte af at få den helt faglige side af sagen med, på en eller anden måde gør det mig bedre i stand til at se det udefra og derved for alvor SE hvad min far gjorde. ikke FØLE det han gjorde, ikke TÆNKE det han gjorde, ikke GENNEMLEVE det han gjorde, men SE det. for det det er. og det er nemlig en beslutning om at gøre noget som gjorde mig ondt. og beslutningen om at gøre det om og om og om igen. Jeg sagde en gang til Søren "Han ved jo ikke engang han gjorde noget forkert" (aka stakkels mand) hvortil Søren svarede "Han ved i den grad han har gjort noget forkert, hvis en normal far havde en datter der sagde han havde misbrugt hende i den grad du fortæller, så ville han ikke bare forsvinde, han ville spørge hende hvor de ideer kommer fra! det at din far bare sev ud da du begyndte at sige "jeg ved godt hvad du har gjort!" siger ALT om, at han ved HVAD han har gjort og hvor forkert det er".
shit det var hårdt at få at vide!
jeg har jo som offer og datter brugt enormt mange år, både mens det stod på men i den grad også efter, på at forklare mig selv (især det misbrugte barn i mig) hvorfor det skete. ved at snakke-snakke-snakke-snakke om det lærer jeg lige så langsomt virkeligheden at kende. i den forbindelse er du en kæmpe gave, for selvom nogle uden tvivl vil synes det er barskt at man kan forholde sig stille og roligt til facts og videnskabelige undersøgelser af de her mennesker, så gør det MIG bedre i stand til at forstå det skete. I høj grad det at de ER mennesker! de er ikke ensidige monstre, de er også kærlige fædre, gode ægtemænd, venlige kollegaer osv osv. Jeg har bare besluttet at den ene side - og den manglende evne til at bekæmpe den, som du også er inde på - er nok til, at jeg ikke vil udsætte mig selv og så absolut heller ikke Sol for hans selskab.
på mange måder ville han blive en fantastisk bedstefar. men det får han ikke lov til og den beslutning tager JEG, for at beskytte Sol.
Jeg har også stået i den situation at så VAR der ingen bedstefar. Sørens far er død og min far får ikke lov at deltage. MEN SÅDAN VAR DET BARE! Så er hun omgivet af så mange andre mennesker der vil hende det allerbedste og som elsker hende UDEN at gøre hende ondt! Nu har hun jo fået en fantastisk bedstefar i min mors mand (som har været i familien lidt kortere tid end Søren) og det ser jeg som en kæmpe gave. men jeg er også åben omkring hvad der er sket mig og min frygt og derfor er der stadig visse regler. fx at Bedstefar ikke bader og skifter ble. og det er ikke fordi jeg tror han kunne finde på noget, hvis jeg havde bare den mindste mistanke - til nogen overhovedet - så ville de ikke få lov at være sammen med Sol. ganske enkelt. Det er simpelthen fordi Bedstefar selv har valgt at ville respektere de følelser jeg - og mine søstre - har omkring de her ting. Som han siger, så synes han bare slet ikke tvivlen skal kunne opstå og derfor er der visse regler. Han har desuden selv haft incest tæt inde på livet i sin opvækst, desværre.
nåh, det blev uendeligt langt (surprise surprise) og var sådan et blandet svar til Rosa og trådstarter 
Hvor er det rart at høre, at jeg ikke er den eneste, der har tænkt "Men han vidste jo ikke, hvad han gjorde". Jeg kan sagtens sætte mig ind i, hvor svært det må have været, da det gik op for dig, at han VAR klar over det.
Som du kan se, er jeg slet ikke lige så langt i processen som dig og jeg har stadig svært ved at skelne, hvornår jeg bare er for naiv. I hvert fald én episode ved jeg, at han var helt klar over, at han gjorde noget forkert, men af én eller anden årsag er jeg stadig beskyttende overfor begge mine forældre. Nogle gange gør det mig så VRED, at det er MIG, der opfører mig som den støttende voksne i det her, mens de på ingen måde kan trøste eller lignende.
Du skubber mine tanker igang, hvilket er rigtigt rart.
Jeg er i øvrigt også glad for det "teoretiske" indlæg herinde med literaturhenvisning. For mit eget vedkommende kan jeg dog blive i tvivl om det er en måde at distancere mig fra det oplevede i forsøget på at bearbejde det..