Anonym skriver:
Og jeg er af den overbevisning at man aldrig skal lyve for sine børn. Min søn opdrages med at hvis han ikk kan tåle sandheden skal han heller ikke spørger efter den.
Det er det sundestes forhold man kan have mellem forældre og børn i MIN optik. Respekter det!!
Men det ville jo ikke være en løgn, hvis svaret var, at du ikke følte dig tilpas i amningen og derfor valgte at gå en anden vej.
Jeg er som sådan enig i, at man ikke skal stille spørgsmål, hvor man ikke ønsker at høre svaret. Men hvis jeg spurgte min mor, hvorfor amningen af mig kiksede, ville jeg aldrig kunne forudse, at svaret kunne være så ubehageligt som, at min mor følte, at jeg forgreb mig på hende. Der er forskel på at stillle uskyldige spørgsmål og eksistentielle.
Men jeg er også typen, der sætter pris på, at mine forældre ikke fortæller mig, om de bollede i går, når jeg spørger, hvad de lavede i weekenden.
Anmeld
Citér