Anonym skriver:
Og hvorfor går vi altid skævt af hinanden ?
Jeg går meget op i traditioner og min mand er typen der glemmer alt. Han ved ikk vores bryllups dag eller hvornår vi begyndte at komme sammen, han kan knap huske min fødselsdag.
Han er ikk typen der giver mig gaver, heller ikk til fødselsdag. Ja vi fejre mig slet ikke på nogen måder faktisk og det gør mig da ked af det ;(
ski være med min fødselsdag osv. Men mors dag den vil jeg sku ha fejret, altså jeg mener ik at jeg skal have ditten og datten, men bare en lille gestus ku være rart. Hcis jeg gerne vil have jeg blir fejret må jeg minde min mand om det for han aner intet om sådan noget og nu har vi snart 3 børn, og jeg går meget op i at vi skal fejre far når det er fars dag. Og rigtig forkæler ham.
Her til aften ( børnene er puttet ) kommer han hjem med en buket blomster ( rigtig sødt af ham MEN ) jeg lå indrømme blev ked af det fod han sagde : tillykke med mors dag imorgen
og jeg undskyld mig virkelig men jeg vil gerne have mine børn er der når det er min søn på 3 elsker og give gaver og er meget omsorlig men min mand forstod slet ikke jeg blev ked af at jeg sku ha den buket blomster når begge børn sover ?
er jeg forkert på den og blive ked af det ? Min søn ves godt hvad det betyder og fejre men han forstår jo ikk at det gjorde far igår også er den dag bare ovre ?
Jeg forstår godt at du er ked af det.
Der er da ikke noget ved at få gaver, hvis man selv skal bede om dem.
Han værdsætter dig jo ikke. I må have været sammen i nogle år(i har 3 børn). Derfor burde han også kende dig godt nok til at vide hvad du sætter pris på. Som en anden også skriver, han tager dig for givet.
Og at få blomster dagen før mors dag med beskeden "det er jo mors dag i morgen" - ej jeg har ikke ord.
Ud fra mange af de svar du har fået her i tråden, skulle man tro at en del kvinder opfatter mænd som individer, der ikke kan tænke selv.
Selvfølgelig kan de tænke selv. Det er et spørgsmål om at gide glæde sin partner. Du har ovenikøbet fortalt mange gange at du gerne vil glædes, så det kan da ikke komme som en overraskelse for ham. Han må da også kunne se, at du gang på gang bliver skuffet.
Håber virkelig han overrasker dig(gennem børnene) i morgen.