Carina:-) skriver:
Hvordan skal det financeres ?
Hvis der ikke støttes i det private forsvinder der arbejdspladser og så kan vi ellers se langt efter velfærden da den jo financeres af skat.
Jeg synes Enhedslisten og SF rigtig gerne vil lyde som om at alt er godt hvis vi allesammen laller rundt og får det samme beløb ,laver det samme og der ikke er noget der hedder arbejdsgivere og lalala "hvide lam på en gul eng"
Pointen er at det er da også rigtigt fint hvis de så kunne svare på hvordan de vil financere alt det gode når der ikke er noget der længere hedder skat fordi ingen længere har et arbejde .
Du kan self. ikke svare på hvordan de har tænkt sig det skal financeres ( Jeg har faktisk spurgt Pia Olsen Dyrh men hun valgte at tale udenom og fik aldrig svaret ) Men du må jo selv havde tænkt hvordan det der lige samfund hvor alle får det samme ligegyldigt om de ikke vil arbejde eller er hjernekirurg-Hvordan har du tænkt dig det skal financeres når alt det private arbejdsmarked er forsvundet ud af landet pga afgifter ,skatter og så den lille detalje at ingen da gider at arbejde når man kan få det samme ved at lade være .
Jeg ved godt det ser hårdt ud på skrift,men det er ikke ment surt,for er oprigtig int i at høre en Enhedslistetilhænger tanker om hvordan det skal løbe rundt :)
Man kan jo have nok så mange principper ,men det er jo ikke legoland vi bor i . Der skal hvad enten vi vil det eller ej skattekr til at få hjulene til at dreje.
Kommer nok ikke som en overraskelse vi politisk ikke er helt enige 
jeg er ikke økonom og vil ikke prøve at udgive mig for at vide særlig meget om det. Men jeg ved, ved at have læst blandt andet hos tænketanken Cevea, at der er økonomer der tænker anderledes end de som DK lænEr sig op af nu. Blandt andet nogen der mener man bør investere i det offentlige i nedgangstider, for investering skaber arbejdspladser, skaber vækst.
jeg ville så aldrig afskaffe det private, og jeg vil vi støtter det private, men ikke på bekostning. En støtte er jo netop også at invetere fx til byggeri i det offentlige så der er arbejde til de private.
jeg bliver også nød til at være ærlig og erkende er stort del af mit incitament for at arbejde er lønnen og derfor skal det kunne betale sig at arbejde (gør det så også nu selvom Løkke påstår noget andet). Og der er jeg på linie med Liberal Allience (SF har nu også ment det i tidernes morgen), vi skal hæve bundfradraget for alle, min uenighed kommer så når jeg mener vi skal beholde topskatten
og at de med de stærkeste skuldre skal bidrage mere end de med de svageste.
jeg synes også man kunne se på beskatning af indtjening ved salg af fast ejendom fremfor høj beskatning når man bor, så hellere beskatning mår man tjener penge - på den måde kunne hus og lejlighedspriser også holdes nede og flere kunne komme ind på boligmarkedet og lønnen skulle hele tiden forhøjes.
så synes jeg man skal se om man kan barbere i det offentlige, endelig ikke de varme hænder, dem skal der være flere af. Men bureakratiet, mellemledere og papirnussere.
og til aller sidst ville jeg så gerne man fik vendt det hele lidt på hovedet og sagde alle har ret til at yde til samfundet, alle har ret til at arbejde efter evne. Om det er utopi, måske. Men det bliver i hvert fald mere pg mere utopisk når vi peger fingre af de som står uden for arbejdsmarkedet. Og måske man skulle tænke coat benefit (uh siger jeg det), så man ikke kun tænker i dette års budget og Excel ark, men også forstår at ved at poste nogle penge i det her så får vi noget mere på sigt. Vi skal måske også begyndte at overveje, hvorfor der så mange der føler de ikke kan klare at være på aarbejdsmarkedet. Det skræmmer mig hvor mange unge der er for syge til af arbejde, hvir mange unge der ikke føler der er plads til dem.
Det skræmmer mig flere og flere bliver diverse bogstaver og lignende, og jeg ser det som vi bliver mindre og mindre rummelige og normaliteten indsnævres. Og det er en udvikling hvor vi så også får flere der står uden for arbejdamarkedet. Og ja de penge skal findes eller vi skal acceptere folk bor på gaden.