Karina84 skriver:
Nej, det hedder en studenterhue, ergo er den til studenter, om det er handels, teknisk eller almindelig student er et fedt 
Og saa kørte man endda paa os HHX'er dengang jeg fik den, at den rigtige hue er rød...
Synes virkelig fidusen gaar af den, hvis alle enhver kan bestille den, ogsaa selvom de faar forskellige farver.
Hahaha jeg synes nu ellers den gik begge veje!
STX sang: "der er kun en rigtig hue, den er rød. Der er kun en rigtig hue, den er rød. Og hvis huen den er blå, så er den alt for let at få, der er kun en rigtig hue den er rød".
Og HHX, HTX og HF sang:
"Der er kun en rigtig hue den er blå, den er blå. Der er kun en rigtig hue den er blå, den er blå. Vi vil ikke ha' den røde den er kun for hjernedøde. Der er kun en rigtig hue den er blå"
"Der er kun én rigtig hue den er BLÅ. Der er kun én rigtig hue den er BLÅ. Og hvis huen den er røød, så er hovedt fyldt med grøød. Der er kun én rigtig hue den er BLÅ"
"Vi har fået en rigtig hue, den er blå, den er blå Vi har fået en rigtig hue, den er blå, den er blå. Vi vil ikke ha den røde, der er censor alt for søde. Vi har fået en rigtig hue, den er blå, den er BLÅ!"
"Der er kun én rigtig hue, den er BLÅ. Der er kun én rigtig hue, den er BLÅ. For hvis huen ikk' er blå er den alt for nem at få Der er kun én rigtig hue den er BLÅ."
"Der er kun en rigtig hue den er blå der er kun en rigtig hue den er blå og hvis huerne er røde er hovedene for bløde der er kun en rigtig hue den er blå"..
Venligst en RØD student