LouiseBP skriver:
Mange af de mødre, jeg kender med babyer omking 3-4-5 mdr, siger, at deres babyer er laangt foran med ALT. At de kan sidde selv, holde hovedet selv, møffe sig frem, næsten kravle, næsten stå, og gå med hjælp, bruge sine hænder rigtigt osv. Læste på facebook, hvor der var en, som havde skrevet lidt med en bekendt, om at hendes datter, på ca. 3 mdr, er laaangt foran med det hele, også laaangt for min, selvom min datter er næsten 1,5 mdr ældre.
Hver gang jeg får det fortalt, får jeg så ondt i maven, for føler at min baby på 4 mdr er bagefter så, selvom min SP siger, at hun kan det, hun skal kunne, når hun er ikke ældre. Alle vil jo gerne, at sin baby er godt med, men det virker som om min baby er bagefter, fordi hun ikke er foran..
Årh, er så ked af det. Og aner ikke hvorfor. For Laura kan jo det, hun skal kunne, når hun er blevet 4 mdr

Ved ikke hvad jeg vil med dette indlæg, bare lette mit pt. tunge hjerte.
Man skal aldrig focusere på hvad ens barn ikke kan, men på hvad det kan, og jeg vil bide mig selv i næsen på, at dit barn så allerede kan ting, de andres ikke kan.
Fx så er børn., der ikke er motorisk så langt fremme, ofte længere fremme på opmærksomhed og psykisk udvikling, de lærer fx ofte at tale tidligere, og er i det hele taget kvikkere i optrækket til at tilegne sig opgaveløsninger m.m.
Så glem hvad omgangskredsens unger kan, men glæd dig over at SP siger, hun kan det, hun skal kunne, for så har du jo ingen grund til bekymring, og det er da kun glædeligt...for tænk hvis hun ikke kunne det.
Det er IKKE spor vigtigt hvad ens barn kan MERE, men at det følger udviklingen som det skal...kan du følge mig??
Og som en anden bruger siger, så er mødrene ofte tilbøjelige til at overdrive 

Kærligst
Sussie