RiUL skriver:
Min søn på 11 mdr er lige startet i DP, sidste mandag - som jo selvfølgelig var indkøring, og så denne uge "på fuld tid".
Min søn sov hos DP første gang sidste torsdag, og alt var faktisk gået godt. Han havde ikke grædt, da jeg gik eller noget, han havde brokket sig lidt når han skulle sove. Forståeligt nok, mor er jo pludselig væk!
Men i onsdags da mig og min kæreste kommer for at hente Oliver, smider hun bomben! - Han havde simpelthen grædt og grædt, da hun skulle putte ham til middagslur i barnevognen ... "Og jeg måtte altså stoppe med at amme DET barn" (


)
Hvordan kan hun sige sådan til os? Han har været der i 5 dage! Jeg er så gal, og skuffet. Hun mente bestemt at det var fordi han ikke kunne få bryst derhenne, at han ikke ville sove.
Hun meldte sig syg dagen efter.... Jeg kontaktede den tilsynsførende pædagog, og hun sagde at det jo var en normal reaktion på situationen, og at hvis der blev noget skulle jeg endelig bare ringe.
Har afleveret ham idag, men er sgu ret ked af det, og er faktisk slet ikke tryg mere, ved at han skal være der - for hvis hun gir så hurtigt op mht søvn, hvad så med andre ting?
Øv øv øv!
Ihh søde altså!!!
Jeg havde også en lidt dårlig fornemmelse da vi snakkede om det i mandags.
Hun skal på ingen måde bestemme, hvorvidt du skal amme eller ej!!! Færdig slut!
Benjamin bliver også ammet og ham kan de sagtens få til at sove i vuggestuen. Ligesom de kan alle mulige andre ting med ham, selvom omstændighederne og omgivelserne er nogle andre.
Hvis du er utryg og ked ved hende, synes jeg bestemt at i skal se jer efter en ny
Selvom det selvfølgelig er omstændigt, omvæltende og ubelejeligt
Men det er vigtigt at du er tryg ved og glad for hende.
Jeg synes det er vigtigt at i får sagt, at du ikke har intentioner om at stoppe amningen af dit barn, blot fordi HUN ikke kan få ham til at sove. Du fortalte mig jo også, at hun synes det havde taget lang tid at bruge 5 minutter
Så er det altså hende der givet for nemt op.
Kys og kram til dig og Oliver 