Han har været mig utro :'-(

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

4. oktober 2011

Carina1977

Anonym skriver:



Forstår bare ikke min reaktion, for burde jo hade ham som pesten og bedt ham om at skride herfra i lørdags osv. Men det er stik modsat, han er den eneste jeg vil være sammen med pt. han er den eneste jeg vil have der trøster mig osv. Hvorfor er det stik modsat af hvad det burde være???

Hvorfor er det at manden der har gjort mig er ham som jeg vil trøstes af???



Kunne det tænkes at du har brug for den tryghed, som en kæreste kan give dig? Der er nogen der er "trygheds-narkomaner" og higer efter det. Ligegyldigt hvor slemt deres kærester behandler dem, så bliver de hos dem, fordi det er der de føler, de finder trygheden. Jeg skal ikke kunne sige om du er en af dem.

Nu ved jeg ikke, hvad der skete for dig som 14-årig, men det kan meget vel være sådan noget, der gør at du finder dig i rigtig mange ting.

Mit bedste råd til dig er: Bed din kæreste om at forsvinde, få bearbejdet det der skete for dig som 14-årig, og først når du føler dig helt klar på det, så kan du starte et forhold op igen med en NY kæreste.

Jeg får det helt skidt over at du har det sådan, og jeg ville virkelig ønske at jeg kunne få dig til at smile igen 

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

4. oktober 2011

RGN

Profilbillede for RGN

Du bliver ved med at gentage, at du er svag.
Det er som om det er blevet et mantra for dig.

Jo flere gange du fortæller dig selv det, jo stærkere vil du tro på det.

Du er nødt til at vende den om og sige til dig selv
"Jo, jeg kan sgu godt"!!! Siger du det nok gange er det dét, som du bliver overbevist om.

Anmeld

4. oktober 2011

mortilflere

Anonym skriver:



Nej der skal ikke gøres noget!

Han har selv sagt jeg jeg ikke tilfredsstiller ham nok osv. så det MÅ jo være mig der er fejlen

Jeg gør ikke noget, der skal ikke blandes nogen ind i det.



Ssådan en røvbanan , ikke tilfreds stiller ham nok , hallo mand der er 2 til en tango............

 

jeg ved ikke hvor unge i er , men han lyder meget umoden , da jeg var min tidligere kærste utro , var der ikke noget galt med HAM , jeg blev bare ramt af lynet så det bankede

 

Din siger selv han gør det fordi han kan = umoden skid , han kan oxo stjæle i buttikerne for det ham oxo til at gøre det ???

 

Du er meget mere hver end den skid 

Anmeld

4. oktober 2011

katrineoerum

Det er godt nok synd for dig. Jeg synes du skal smide ham ud og finde en anden for du vil formentlig aldrig få tillid til ham igen og det er han heler ikke værd. Samtidig vil du bare gå og pine dig selv med tanken om hvornår han er dig utro igen og det er livet for kort til.

 

 

Anmeld

4. oktober 2011

Meliora





Jeg ved godt at jeg nok ikke burde det - men for fanden hvor jeg jo bare elsker ham

Har rygrad som en regnorm. Men kan ikke give slip på ham, selvom det er UTILGIVELIGT



 Prøv at sætte dig ned og lav en liste over de ting du elsker ved ham. For jeg tror mere du elsker tanken om en kæreste og måske det at have en der vil have dig, end du elsker lige præcis ham. For lets face it, han lyder virkelig ikke særlig elskelig, med sådan en opførsel. De fleste grunde til at man elsker en person (ud over kemien) ligger jo i personligheden, og den måde de er over for en..

Hvad er det helt konkret du elsker ved ham? At du kan stole på ham?, at han altid er der for dig, at han er et fantastisk menneske, der altid vil dig det bedste? Du kan ikke svare ja til nogle af de ting, så hvad er der helt seriøst at komme efter ii forholdet?

Da jeg var 15 år var jeg også sammen med sådan en nar, dder formåede at nedbryde mig totalt, og det tog mig 2 år at komme ud af. I dag kan jeg se at jeg selvfølgelig ikke elskede ham på den måde man gør i et godt og stabilt forhold, og selvom det er 10 år siden, har jeg stadig ar på sjælen.

Det skader dig at være i et forhold med en der ikke respekterer dig, en der ikke synnes du er hans eneste ene,, og en der IKKE altid er der for dig eller som du kan stole på.

Så hellere være single:-) Tror du trænger til at bygge din selvtillid op og dit selvværd og lær at elske dig selv, førend andre kan gøre det

Anmeld

4. oktober 2011

eElak

Livet er for kort til at være sammen med sådan et fjols (titlen mand fortjener han ikke). Håber virkelig ikke at du overvejer at blive hos ham - for hvorfor blive i et forhold uden tillid - og den smule der var, den har ham smadret. Tænk på dig selv og kyl ham ud/gå fra ham - du fortjener bedre.

Anmeld

4. oktober 2011

Jelles

Anonym skriver:

Hej Piger.

Ja som overskriften siger - min kæreste har været mig utro

Jeg kan ikke forstå det!!!

Det er en måned tilbage, men fandt ud af det fredag nat/lørdag eftermiddag.

Jeg har længe gået og haft stortset INGEN tillid til min kæreste og har derfor tjekket han telefon"konto" på nettet osv. og har før taget ham i løgne (ikke utroskab).

Jeg gik så fredag nat ind og kiggede på han "konto" på nettet og så at han for en måned siden da han var til fest/i byen havde skrevet med en pige som han havde bollet rundt med da vi begyndte sammen, og som han dengang ringede til mens jeg var tilstede og sagde at han ikke ønske nogen form for kontakt med hende længere, da han havde fundet en dejlig kæreste - der har så ikke været nogen form for kontakt siden.

Jeg fik en KÆMPE knude i maven da jeg så det var hende han havde skrevet/ringet til den aften - den aften hvor jeg VIRKELIG prøvede at vise ham al den tillid jeg overhovedet kunne, den samme aften er han mig utro!

Skrev til ham den aften, at nu skulle han opføre sig pænt og ordenligt og ikke som om han var single, fordi han havde en kæreste derhjemme. Det lovede han mig!!

Skriver så til min kæreste fredag nat da jeg opdagede det og spurgte om hvad hende han bollede rundt med dengang hed. Hans svar var, at det vidste jeg godt når jeg spurgte på den måde.

Vi skrev så frem og tilbage hele dagen mens jeg var på job lørdag, hvor han blev ved med at jeg altid reagerede så voldsomt når han talte med piger og at han kunne forstå jeg ville reagere voldsomt hvis de havde kysset eller noget lignende, men de havde intet gjort af den karakter. KUN snak!!!!

Kommer så hjem fra job, og taler med ham - jeg siger til ham at hvis der kun var snak mellem dem, så syntes jeg han for én gangs skyld skulle bevise overfor mig at han intet skjulte og derfor ringe op til hende så hun kunne fortælle (for hun burde jo så sige det samme), men nej - det ville han ikke, for jeg skulle vise ham at jeg stolede på ham. Siger så til ham, at fint så ville jeg selv ringe til hende - for ville der jo ikke ske noget ved hvis han talte sandt, og så skyndte han sig ud af døren og kørte.

Skreg på ham og kastede i afmagt en lampe i gulvet og skar mig selv i håndleddet mens tårerne piplede ud af øjnene på mig.
Ringede til ham og bad ham komme tilbage, men ville han ikke. Han sagde jeg skulle ringe til hende og så ringe til ham bagefter, for han ville ikke være tilstede mens jeg ringede. Spurgte ham så om hun ville fortælle det samme som ham, hvor hans svar var lidt ala "syntes du skal høre det fra hende", spurgte ham så om HVAD jeg skulle høre fra hende - hvor han så blev ved med at han ikke ville fortælle det.

Fik ham så endelig til at fortælle, og fik så ar vide at hende tøsen havde været til den fest han var til, og hun havde så henvendt sig til hende hvor de så snakkede (han havde på intet tidspunkt den aften nævnt hendes navn overfor mig, kun alle de andre deltagere).
De går så ned i byen nogle stykker, hvor de så ender med at de to MIN kæreste og den forpulede k****** står og kysser, ikke kun én gang, nej MANGE gange med tunge og det hele!!

Han kunne så ikke finde sin kammerat og ender med at tage med hende hjem, han ligger i HENDES seng ved SIDEN af HENDE og sender en sms til mig om at nu vil han sover, at han elsker mig og glæder sig til at vågne igen, for så skal vi ses - og derefter ligger han så og kysser videre med hende, kilder hende på maven og ligger sig til at sove mens han HOLDER om HENDE som han plejer at holde om MIG!!!

Da de vågner (fordi hun skulle på job) kysser de fandme også hinanden farvel!!!!

Spurgte ham om der var mere jeg skulle vide inden jeg ringede hende op, jooooooo så havde han været i byen torsdagen efter og der havde hun ringet til ham og spurgt om han ikke kom ned til hende. Så han stavrer ned til hende på en bar hvor de så OGSÅ kysser løs IGEN!!!
Han fulgte hende hjem og havde spurgt hende om han ikke måtte overnatte hos hende, hvor hun angiveligt skulle have sagt nej (ved ikke om jeg tror på det).

Efter den KÆMPE mundfuld og mens jeg tuder og er både sur, skuffet, vred, rasende og ked ringer jeg op til hende.
Hun spørger så om hvem jeg er, og siger at jeg XXXX's kæreste, men om hun måske ikke var klar over at han havde sådan en.... Næææh, han havde flere gange da hun havde spurgt sagt at han var SINGLE

Men hun bekræftede at de havde kysset og sovet sammen, mens hun sad og grinede af mig og sagde jeg var latterlig og så smækkede hun røret på.

Begyndte at tude og spurgte om hvad fanden han havde gang i. Men han anede ikke hvad han skulle sige andet end undskyld.

Han sagde at han var fysisk tiltrukket af hende og at hvis hun havde lagt op til sex, så havde de nok også gjort det

Jeg ved slet ikke hvad jeg skal stille op, prøvede at vise ham tillid for en gangs skyld, og samme aften bryder han den på det groveste!! Jeg elsker stadig manden som en i helved, men det han har gjort er utilgiveligt. Får jeg nogensinde nogen form for tillid til ham igen?? Har sagt til ham at han hænger i en SINDSSYGT tynd tråd, og sårer han mig, jokker på mig, pisser mig op og ned ad ryggen eller noget lignende igen, så er det SLUT!! Jeg kan ikke klare det igen - men han siger det er mig han vil være sammen med og at han elsker mig ligesom før...
Men hvordan når han gør det en lørdag og har haft dage til at angre og tænke "fuck noget lort" og så IGEN gøre det torsdagen efter????
Han begrundelse var at han jo slap afsted med det første gang og nok derfor han gjorde det igen.

Jeg er SÅ knust og ked af det - sad og tudebrølede i skolen idag hvor læreren syntes jeg skulle tage hjem, for hun kunne se at jeg var fuldstændig ude af den.
Kan bare græde konstant og har det STØRSTE HAD til den S*!! Men burde jo også bare hade min kæreste eftersom det jo også er HAM der har gjort noget, og det er jo HAM der har sagt han er single til hende

Han grund til det var, at hvis han sagde han havde en kæreste - så ville hun nok ikke være "interesseret" i ham. Men en af hans gamle klassekammerater som også var til festen som han ikke gider, hun fik at vide at han havde en kæreste!!!

Hvordan kan han byde mig det??
Hvorfor tjekkede jeg også den forbandede "konto"??
Hvor VILLE jeg vide hvad de havde lavet??
Hvorfor?? Hvorfor?? Hvorfor???

Ved ikke hvad jeg ville med det her, skal bare ud med det - er SÅ ødelagt og græder nu på 3. dagen

Undskyld det blev så langt (og nok også rodet)...



Jeg har ingen respekt for folk der er utro..... Jeg føler virkelig med dig... Og helt seriøst, en mand der er utro, er virkelig ikke værd at samle på....

ved det hårdt, men du bliver nødt til at stoppe jeres forhold....

Han er der jo ikke for dig, og når han ikke er det, så elsker han dig ikke.. Og slet ikke med det han har budt dig...

Jeg er virkelig ked af lyde så hård, men har tidl. været det samme igennem, og jeg er lykkelig for jeg valgte stoppe...

Du åbner op for muligheden for at møde en, der virkelig vil dig..en der holder af dig og vil dig dit bedste :-*

Ved godt det er nemt at skrive, menjeg ved virkelig godt hvordan du har det, og du bliver nødt til at tænke på dig selv....

Jeg er måske lidt kynisk, men efter to forhold hvor jeg blevet udsat for utroskab, af en jeg virkelig elskede, lever jeg lidt efter

,, lad være med elske en anden, højere end han elsker dig"....

Når først man er ude i et forhold hvor man tjekker den anden på tlf, nettet osv. så er der som regel altid noget i det,

og selvom han lover ikke ikke at gøre det igen, og måske heller ikke gør det, så vil jeres bånd til hinanden altid være brudt...

skulle i virkelig ville prøve igen, skal i ihvertfald til intensiv par terapi, for at bygge tillid op igen, og det blier en lang og sej kamp...

tænk på hvad han er værd, og hvor god han er for dig/ved dig, før du ofrer flere tårer på ham...

 

mange kærlige tanker sandie

 

 

 

Anmeld

4. oktober 2011

baby012

Anonym skriver:



Har rygrad som en regnorm.

Forstår heller ikke hvordan jeg kan elske ham så højt



Mænd er nogen manipulerende SV** ! 

havde det på samme måde som dig da faren til mit barn var mig utro op til flere gange, ville tvinge mig til abort, bad mig flytte fra vores lejlighed, alligevel blev jeg ved med at elske ham, af en eneste grund, HAN VIDSTE PRÆCIS HVAD HAN SKULLE SIGE FOR AT FÅ MIG TIL AT BLIVE... - 

mine forældre fik mig heldigvis ud af denne "onde cirkel" og jeg er SÅ lykkelig den dag idag for at jeg smuttede inden det gik helt galt, for manden kørte mig psykisk ned (hvis han havde fået lov til at fortsætte) 

gør dig selv den tjeneste at smut NU. inden det hele bare bliver værre, for han gør det igen ! 

 

--

Anmeld

4. oktober 2011

sarahb

Du spørger hvordan han kan byde dig dette...
Hvordan fanden kan du byde sig selv at blive med sådan en idiot??? Har du ingen respekt for dig selv og hvor meget du er værd????
Da fortjener da slet ikke dette på nogen måde!!!
Jeg tror på at hvis man tilgiver mænd for fx utroskab og vold så er det kun begyndelsen og det er blot at vise dem hvor svag man er og at man stiller sig tilfreds med den måde de behandler en på.
Her var han røget af helveds til!! Jeg skal ikke leve med en der vælger at behandle mig som lort!

Anmeld

4. oktober 2011

B&J

Det g'r mig så sur når nogle er sådan over for andre... men først skal han bare UD han er ikke en god fyr for dig og der efter skal du til lægen for du har også brug for hjælp du skære dig selv i håndledet og det er jeg ked af at høre, håber du får alt den hjælp du kan få 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.