An&Jo skriver:
Jeg sidder her og har lagt sønnen i seng, der er ro, og jeg sidder helt alene, og så kom jeg til at tænke på noget.. 
Da i valgte jeres kæreste/mand, hvad valgte i ham så på??
De indre værdier??
Humor??
Godt udseende??
Ja hvad kan i komme i tanke om var grunden til at i valgte jeres nuværende kærester/mænd??
Lidt af det hele 
Han var/er meget ulig andre kærester jeg har haft på en absolut god måde. Det her kommer måske til at lyde lidt snobbet, og jeg har absolut ikke noget problem med u-uddannede mennesker, det passer bare ikke til mit eget ambitionsniveau. Mine x-kærester har alle været typerne, der bare arbejdede i supermarkedet eller havde et eller andet random job og ikke rigtig havde gjort sig nogle tanker om deres fremtid og fremtidsmuligheder. De havde ingen uddannelse og ingen planer om at få det, de var mere sådan lidt "whatever" til alt det.
Lige på dém kunne jeg godt mærke en forskel, fordi de havde en anden form for intelligens end mig. Måske en mere praktisk intelligens. Og det betød, at der var mange ting der var svære at tale om, fordi jeg var mere fagligt intelligent. Så der følte jeg nogen gange, at jeg måtte "dumme mig lidt ned" ift. dem.
Igen, det lyder mega snobbet, men jeg siger bestemt IKKE at man er dum, hvis man ikke har en uddannelse. Men lige på de her fyre kunne man altså godt mærke det, så forstå mig ret!
Anyway, så mødte jeg min kæreste, og det var bare noget HELT andet. Ligesom mig er han meget ambitiøs, igang med en god uddannelse og super intelligent. Han er velformuleret, veltalende, og man kan føre en masse "intelligente" samtaler med ham. På samme tid var/er han bare skide sjov på samme måde som jeg er det. Han er kærlig, varm og bekræftende, og ikke så "afstands"-agtig som mange af mine tidligere kærester.
Og så var han tålmodig og maste ikke på, da vi begyndte at date. Han er simpelthen min drømmefyr. Vi er virkelig det perfekte match på alle måder. Intelligensmæssigt, humormæssigt, ambitionsmæssigt. Vi har de samme drømme, planer og tanker om hvordan et forhold skal fungere.
Jeg elsker simpelthen den mand
Vi har matchet fra dag ét og flyttede også sammen stort set med det samme
Om en måned har vi været sammen et år, og har det endnu bedre end da vi var nyforelskede.
.. Og så gør det jo ikke noget, at han er pivfræk og smækkerlækker 