karina1980 skriver:
der er en lov om indberetningspligt og den gælder alle også de alm. mennesker så ser du naboen slå sit barn, ja så skal du faktisk melde det,
det samme sker når du står på en sygehus afd. fuld med dit barn så skal de melde det, da de jo ikke kan vudere om det er første gang eller 20 gang, det skal der nogle andre til, så jo det er en lov og jo det er et krav,
det er ihvertfald en del af min udd. og jeg er blevet gjort opmærksom på at læse ekstra godt på den, nu hvor jeg skal på en børneafd. da de lavede en del indberetninger.
men nej det står ikke i straffe/retsplejeloven at man ikke må, men det andet står rent faktisk i social/serviceloven
Nu er jeg uddannet sygeplejerske, og gætter på at det er den udd. du er ved at tage.
Jeg er klar over at fagpersoner har skærpet indberetningspligt (eller den korrekte term er underretningspligt).................men det er vel altid et skøn (det faglige skøn) fra fagpersonen, om der er tale om omsorgsvigtede børn, eller om det er en engangsaffære, fordi forælderen har været til julefrokost.
Det man har pligt til at underrette, er hvis man mener at barnet lider overlast, eller er omsorgssvigtet.
Alle.............også lægfolk, har pligt til at underrette myndighederne, hvis man ser vold mod børn. Det være sig en flad lussing eller en røvfuld. Det er ikke at blande sig, i forælderens personlige forhold...........det er en pligt, men man kan ikke straffes for at lade være. Personer som læger, sygeplejersker, pædagoger og lærer, har så en skærpet underretningspligt................hvor vi kan blive straffet hvis vi ikke melder sager om vold o.s.v til myndighederne.
Nå, nok om det..................det er en helt anden snak.