Sprit25 skriver:
Når vaccinen kommer? Vil I så have den? Hvorfor/hvorfor ikke
Jeg vil have den også vil jeg kramme mine bedsteforældre. Uden dårlig samvittighed
Ja, det vil jeg. Alt andet er uansvarligt overfor mine bedsteforældre og medmennesker med et dårligt immunforsvar. Langtidseffekten og formodede konsekvensen tænker jeg, vi snart ved mere om. Så snart den bliver frigivet i Danmark.
Jeg ser ikke hverken hastværk eller problemer med godkendelsen. Jeg læser og lytter mig til, at verdens ypperste forskere/Universiteter/organisationer har arbejdet i døgndrift, i lang tid, på baggrund af økonomiske bevillinger, som alene ville tage år at få hvis ikke verden stod i en pandemi. Og jeg bider mærke i, at Lægemiddelstyrelsen har sagt, at intet bliver godkendt uden korrekt evidens.
Jeg stoler på, at de kan danske myndigheder ved absolut bedst. Selvom mængden af danske sofa-ekspert-virologer-sølvpapirshatte lige nu er overvældende. Jeg følger myndighedernes anbefalinger (også) på sundhedsområdet.
Vh.
Anmeld
Citér