Min mor arbejder fuld tid, i aftenvagter. Vi spiser sammen en gang om ugen. Hun er altid sød til at passe unger fra morgnen af, hvis de er syge. Før i tiden sov den store deromme Ca 1 gang i ugen, men det er self blevet mindre efter, hun startede i skole. Den mindste har aldrig haft behov for overnatninger. Og ska starte i skole, efter sommerferien..
Hun tager dem gerne svømmehallen, hvis de spørg hende. Vi bor 10 minutter fra hinanden.
Min mor har ik bil, så har dem kun sjælden med på ture.
Svigermor og hendes mand, bor på Fyn, og vi bor i Jylland, men vi ses Ca 1 gang pr mdr. Vores unger, har for første gang været på ferie derover i 3 dage, uden os. Svigermor arbejder stadig fuldtid.
Svigerfar og hans kone bor 5 min fra os. Det sviger lidt hvor meget vi ser dem, men nok Ca 1 gang i mdr. Svigerfar er lige gået på pension.
Vi låner tit deres sommerhus, hvor de så lige kigger op og hygger.
Svigerfar passede den mindste alene for første gang, sidst hun var syg. Den store er nu selv begyndt at ringe og spørg om de ska hygge.
Hans kone har ik selv børn, så hun forkæler os og vores børn, med biograf og teater hygger, hvor det feks kun er hende og ungerne, og vi må ik komme med.
Alle 3 hold bedsteforældre gør alt hva de ka, for at se deres børnebørn, og kommer gladeligt, til alt hva der blir inviteret til.
Vi ved, hvor helt vildt heldige vi er. Og self sætter vi pris på dem alle sammen.
Når det så er sagt, syntes jeg ik man bare ka forvente, at bedsteforældre altid står på spring, for at passe børnebørn osv. Jeg kender virkelig mange, som altid brokker sig og syntes at alt hva bedsteforældrene gør, bare er forkert, på trods af, at de altså gør endnu mere, end feks vores gør.
Nogle gange må man bare indse, at de måske gør deres bedste, og gør det, de ka overskue. Vh Stine