lineog4 skriver:
Jeg forstår udemærket man pakker ind hvis målet er at beskytte mod solen.
Jeg har dog altid kunne beskytte mine børn også i fx Italien med en god solcreme og ingen af dem har oplevet at være solskoldet til trods for de aldrig har ejet uv tøj. De ved fx selv at to af dem ikke skal passe helt sp meget på (har arvet den italienske kulør), mens den midterste og mor passer på med faktor 30 og når de er oppe af vandet sidder de for det meste i skygge.
Men jeg synes det er synd med den kropsforskrækkelse der fx gør nogle siger: hvor er det flot din datter på 13 tør gå rundt i bikini og ikke skammer sig over sin krop. Hvad er det for noget?
Hører gang på gang; kvinder over 40 skal ikke gå led bikini, har man strækmærker skal de gemmes, har man deller skal de pakkes væk osv. Sidder lige nu i Italien og det er så befriende, her er en bikinikrop lig en krop med bikini på, bikini kender inden alder og der sidder på pigen på 13 og kvinden på 75, der er kroppens bikini hvor alt hopper og ryster når de går, der er rynker, der er ar, der er hængende bryster i trekantsoverdele der ikke holder oppe, der er mænd med bryster, der er mænd med hår over det hele, der er strandløver osv. Og kendetegnende for dem alle er de nyder livet, solen, stranden, familien, ferien - og jeg oplever hvordan jeg igen i år kan slippe den stramme danske moral om hvad og hvordan man viser sin krop og glemme de ekstra kilo og bare nyde tiden... Vi kunne virkelig lære noget og jo børnene bader også nøgne og pædofil forskrækkelsen er gemt væk, ja selv tyveforskrækkelsen, har fx om lidt min telefon liggende i et over telt sammen med min pung mens jeg ligner en hval på stranden og griner mens jeg glemmer jeg er over 40 og burde være klædt anstændigt...
Ups der kom lige en af mine kæpheste, men ville egentlig bare sige, jeg forstår udemærket uv tøj, men forstår ikke tumlingen på 1 1/2 med trekants bikinitop
Enig med bikinitop m.m til babyer og at en bikinikrop er en krop med bikini i. Nu er UV dragter jo, som navnet siger dragter, der dækker halvdelen af benene og armene også. Jeg selv bader med badetøj den første halve time, derefter tager jeg t-shift på. Bliver så hurtigt forbrændt- trods faktor 50. Det ryger bare af i vandet, og jeg er en rigtig vandhund!
Min pointe er bare, at vi dansker oftes har meget lidt respekt for solen, og som følge deraf, har vi meget høje rater af hudkræft. Synes vi bør lære vores børn, at man sagtens kan nyde det gode vejr uden at udsætte kroppen for unødvendig skade. F.eks ser jeg ikke mange indfødte bade i direkte solskin i middagstimerne, der er de i skygge.
Menvi snakker to forskellige ting, min pointe var bare, badetøj(som UV dragter jo er) ikke behøver at være kropsforskrækkelse overhovedet, men omtanke for ens børns helbred.