Der er specielle navne og specielle børnenavne. Kirsten er ikke specielt, men specielt til et barn - p.t. Jeg blev overrasket over, at genboens småbørn hed Carsten og Charlotte - jeg kender masser af Carsten'er og er selv en Charlotte med adskillige jævnaldrende navnesøstre, men til små børn er det sgu specielt.
Jeg undrer mig mest over begrebet "unikke navne", som i ordets egentlige betydning må være navne, ingen andre har - og så skal man jo selv konstruere det. Som fx vores skønne, lokale hippie, der hedder Skrammer Sølvguitar. Det har han så selv valgt og betalt for 
Jeg er enig med dig i, at Nor, Adrian, Filucca og Feline er mere "ikke-specielle" end Gunnar, Knud, Åse og Bente - mine eksempler - p.t. Sidstnævnte får nok også en revanche før eller siden. Da min kusine valgte navnene Frida og Laurids til sine børn midt i 80'erne, var jeg lamslået - stakkels unger! I dag er det jo nærmest mainstream.
Wow, jeg er faktisk ret overrasket over at et barn af "nutiden" hedder Carsten. Charlotte også, men især Carsten! Troede faktisk det var et navn, som jeg nok aldrig kom til at høre på et barn igen. Men kender faktisk også et barn der hedder Charlotte.
Og en gammel hippie der hedder Skrammer Sølvguitar, det er både skide hyggeligt og yderst specielt, kan man da vist godt konstatere
Minder mig faktisk lidt om hippie-læreren i filmen "Drømmen" der også havde skiftet navn til Freddie Svale, selvom det dog ikke hamler nær så meget op med Skrammer Sølvguitar (og hvor mon han har det fra?!) tænker jeg.
Laurids og Frida er dog ikke noget, som man kan jamrer over i frygt for at det er for "specielt" mere, der ramte din søster da heldigvis plet, kan man sige
Og venter også på den dag, at de "gamle" navne som Eva og Knud kommer ind igen. Er spændt på om det sker, men det gør det nok. Dog tvivler jeg på at navne som Birgitte og Michael nogensinde får sit store comeback.