P27 skriver:
Hey all of you
Jeg står i den situation, at jeg er blevet gravid trods p-piller og endda også en fortrydelsespille.
Jeg har datede fyren i 2-2,5 mdr og han har klart meldt ud, at han ikke ønsker at være far. Det er selvsagt , at vores dateri er gået lidt i stykker og jeg står ret alene med alle mine tanker.
Jeg har en meget støttende familie og venner, som jeg ved , at jeg vil kunne regne med støtte fra. Jeg har fortalt min situation til kun ganske få tætte personer i mit liv (en veninde, mine forældre og min søster) de siger alle, at jeg skal gøre det, som føles rigtigt for mig. Hvilket jeg så bare ikke aner hvad er.
Jeg er 27 år, snart færdig med min uddannelse, fin nok økonomi af en studerende, fuld af kærlighed og vil sagtens kunne varetage et barns behov. Jeg elsker børn og det er en stor drøm at få børn en dag.
Mit kæmpe dilemma er, at jeg ved simpelthen ikke om jeg skal beholde barnet (og blive alenemor) eller få en abort.
Ved at beholde barnet frarøver jeg det en far, jeg gør det direkte imod faderens ønske, jeg blir alenemor (det er der vel ingen der ønsker) og alle mine drømme om manden i mit liv og kernefamilie bliver vendt på hovedet.
Men samtidig har jeg rigtig svært ved tanken om en abort.
Er der nogle af jer der har oplevede noget lign. og har gode råd og perspektiver på sagen?
Venlig hilsen
En fortvivlet kvinde
Jeg sender lige et virtuelt kram
Og så får du mine tanker, selvom jeg ikke helt har prøvet det samme. Men har været alene med min ældste fra graviditet til 5 år gammel, og det var virkeligningen sag. Har et godt netværk og støttende familie. Så selvom jeg var 21 kunne jeg sagtens klare at starte uddannelse, have barn alene, lidt socialt liv og verdens sjoveste datter.
Jeg ville aldrig have byttet det for noget andet, selvom det til tider var lidt hårdt med studie osv og manglende søvn
Jeg synes det lyder til at du er helt klar til det næste skridt i livet, og vil have et dejligt overskud til en dejlig baby.
Jeg synes ikke du gør noget forkert i, at fravælge abort og gennemføre alene. Selvom faren har sagt fra. Det er i min verden ikke en mands ret at kræve abort, og derfor synes jeg ikke man skal frarøve et liv fordi han ikke gider deltage
Og hvem ved, måske ændrer han mening om 6 mdr eller engang i fremtiden