181084 skriver:
kommer jo så an på hvor man er fra. og det er jo også lidt små dyrt. 
Ja, det kommer an på om man bor på Sjælland, fyn eller Jylland. Men nu så jeg hvor stor din dreng er, så han kan vel hurtigt lære at tage turen selv, så enten at du i starten tager med ham, ind til han selv er klar til at flyve selv. Og så kan du ende med måske kun at skulle køre den lille time der tager at komme ind til kastrup.
Ja, det er små dyrt, men når i kender dagene i god tid, kan man være heldige at finde gode priser, men du skal også kun betale den ene vej, og så må faren betale tilbage når det er ham der flytter.
Eller også så må drengen lære at tage bus/tog og færge. Jeg er sikker på at de er rare i tog/bus at hjælpe ham, han kan ikke stå af på forkert station, for de kører ikke længere end Ystad, så han skal bare stå af når toget stopper og går hen til færgen. Og omvendt når han kommer med færgen, følger han med de andre og den stopper på hovedbanegården.
Så du ikke skal bruge 10timer hver anden fredag og søndag, han er en stor dreng.
Og med tog kan du tit finde billige priser.
Men du er nød til at snakke med faren, for når han vælger at flytte til en anden ø, må han også stå for noget.
Anmeld
Citér