min mand er en idiot :-(

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

18. august 2015

Kløver

Anonym skriver:



Da jeg skrev indlægget var jeg meget hormonel og når jeg kigger tilbage så har han faktisk været ret tålmodig med mig... Jeg har haft så mange gener i denne graviditet (eller dem alle) og så har jeg været ret nede (tæt på depression) og han har støttet mig selv når jeg har været så strid. 

Det med kondomerne er der flere at de har skrevet at de ville ha reageret meget mere på og jeg tror måske også ubevidst at jeg ikke har reageret mere fordi at vi har brugt kondom men vi løb tør og ja jeg blev nemt og hurtigt gravid... En lille efternøler der kommer til at blive så forkælet. Så derfor er der jo en logisk forklaring på kondomerne. 

Vi har talt sammen og det var faktisk ikke en lang samtale for vi kunne begge godt se vores fejl og hvor vi skulle rette ind. Det har også været meget bedre siden. Jeg kan mærke at vi begge igen hviler hos hinanden (hvis det gir mening).

Jeg er rigtig glad for vores forhold nu og glæder mig til vores årsdag i næste uge 



Hormoner gør meget og kender selv til det at følelserne reagerer og tager over i øjeblikket  

dejligt at høre det går fremad og i finder ud af det hele

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

18. august 2015

Anonym trådstarter

Mama85 skriver:



Fordi at jeg er chokeret over at der er nogen der kan finde sig i at blive behandlet på den måde. At være så konfliktsky og ikke kan konfrontere en mand Face to Face, men smider en SMS, at man kan lade sig behandle på den måde når der er børn indblandet. TS finder en, nææh, to pakker kondomer hvor der er taget hul på den ene pakke, men det var selvfølgelig hans kammerat der har fået dem..helt ærligt! Nogle gange skal tingene siges på en knap så pæn måde før det sætter tankerne i gang- så derfor!



Nu er jeg ingen lille mor og har ikke taget min mand til nåde for han har rent faktisk ikke gjort noget forkert.

Nu skal jeg uddybe 

Vi har hver vores bil og da min mand købte kondomerne blev de lagt i hans computertaske. Den ene pakke ender i bilen fordi min mand netop tar den ud af tasken og gir to fra pakken til hans ven og derfor ender den i bilen. 

Min mand har mange rum i hans taske og det er ikke lige hver dag han går den igennem (gør han faktisk aldrig) så hvis han skulle gemme dem for mig skulle det ikke være i tasken det er sikkert. 

Min mand har meget at se til og jeg husker ham på rigtig mange ting så at han glemte om kondomerne lyder ikke mærkeligt for mig. 

Nu er det også sådan at ham som har fået kondomerne af min mand er en kammerat af mine fra før jeg kendte min mand. Han er mere min kammerat end min mands (og dog måske bare god ven af huset) så skulle han stikke mig en løgn er det ikke den ven han skal involvere... Men lige præcis den ven er blevet rigtig brændt i et forhold for noget tid siden og har stor datet alskens kvinder så det hænger godt sammen det hele for mig!

Du kender hverken mig eller min mand eller vores hverdag men tro hvad du vil. 

Jeg har det godt med udfaldet og selv om min mand var en nar så er det ok. Jeg var også en kælling og lige børn leger bedst 

Jeg er nu ikke i tvivl om at det er mig min mand vil ha. Han elsker mig og jeg elsker ham. Og han har ikke været utro og vi arbejder på det med bedre kommunikation. Så er den vel ikke længere 

 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.