April-baby skriver:
Føler mig os tryg ved det. Men når der kun er en halv centimeter tilbage af min livmoderhals, har det noget at sige? (:
jeg skal først ringe Tirsdag hvis ik der er sket noget, for der skal jeg føde, får hvertfald ikke lov til at komme hjem før jeg har født
.
Så vidt jeg har forstået er det ikke det afgørende.. Det afgørende er om du udvider dig og om du får veer. Mit problem var, at jeg ikke rigtig udvidede mig - og kun gjorde det langsomt efter jeg fik veer. Men så længe der er rigeligt fostervand og baby ellers har det godt (det ved de når de kører en strimmel og du ellers mærker ham/hende).
Men jeg synes du skal give din jm et kald så du lige kan høre hvad der er op og ned i processen. De er vant til at få de ekstra spørgsmål her til slut i forløbet.
Så kan du jo også lige nævne at du har meget ondt..
Anmeld
Citér