Definitionen på utroskab

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

1. september 2010

Soap-vb

kongster skrev:
Jeg ville foretrække ikke at høre om det, hvis min mand kysser andre damer. Jeg ville ikke se det som utroskab (det ville han nok) men jeg ville heller ikke have lyst til at høre om det. For min skyld må han gøre hvad som helst - bare han i sidste ende kommer hjem og deler seng og liv med mig :-)
Seriøst, ville du ikke blive det mindste såret og ked af det hvis du fik at vide at din mand knaldede rundt ? :ohmy:

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

1. september 2010

Bellis-vb

Soap skrev:
kongster skrev:
Jeg ville foretrække ikke at høre om det, hvis min mand kysser andre damer. Jeg ville ikke se det som utroskab (det ville han nok) men jeg ville heller ikke have lyst til at høre om det. For min skyld må han gøre hvad som helst - bare han i sidste ende kommer hjem og deler seng og liv med mig :-)
Seriøst, ville du ikke blive det mindste såret og ked af det hvis du fik at vide at din mand knaldede rundt ? :ohmy:
Så Helene, kom på banen :laugh: Helene har nemlig en rigtig god tilgang til det der. Jeg ville ikke,men vi har også et åbent forhold, der er regler ja - men altså for mig er utroskab heller ikke en deal breaker, som den er for så mange andre. Det var det ikke, da vi var i 'lukket' forholde og det er det ikke nu.

Anmeld

1. september 2010

Charlotte d. 17.-vb

Jeg er meget enig med Helene og kongster. Utroskab er at forbryde sig mod det, man har lovet sin partner. Sex 'uden for ægteskabet' er ikke pr. automatik utroskab - hvis det er inden for de aftaler, man har med sin partner, så er man ikke utro. Hvis man har det svært med, at partneren kysser andre eller flirter 'heftigt' - og har partneren lovet at lade være - så er det også en form for utroskab, hvis det alligevel sker. På sin vis er man, i min bog, også utro, hvis man i smug lænser opsparingskontoen og køber øl, casinobesøg eller dyre sko for alle pengene. Min mand og jeg lever - i hvert fald endnu - i et ikke-åbent forhold, men jeg kan ikke sige, at jeg ALDRIG ville have sex med en anden, eller at jeg ALDRIG ville kunne tilgive min mand, hvis han havde det. Livet kan nogle gange overraske en. Og netop i forhold til 'traditionel' utroskab, så ligger mange par efter min mening under for normer og 'regler', som de måske dybest set ikke behøvede at lade sig underkaste, men som bare er blevet selvfølgeligheder, fordi de har hørt dem så tit, og fordi det er en almen opfattelse, at 'det gør man bare ikke'. Jeg ville nok have det lettere med, at min mand havde et engangsknald i en brandert, end hvis han over lang tid var totalt forelsket i en anden og halvt om halvt planlagde at forlade mig - men ikke dyrkede sex med hende. Følelsesmæssig utroskab ville for mig være sværere at håndtere, end at han rent fysisk havde ligegyldig sex med en tilfældig, som intet betød for ham. I øvrigt var jeg ham utro et par gange de første år, vi var sammen - jeg var kun 17, da vi fandt sammen, og jeg havde indtil da haft et ret 'flyvsk' seksualliv, som jeg havde svært ved helt at slippe. Ærligt talt tror jeg ikke, vi havde været sammen i dag, hvis jeg fra den ene dag til den næste havde skullet være 100 % 'tro'.

Anmeld

1. september 2010

kongster-vb

Meget enig med Charlotte. Følelsesmæssig utroskab ville gøre ondt. Nej, jeg ville ikke have noget imod et åbent forhold. Det tror jeg i det mindste ikke, men livet kan jo overraske, som Charlotte siger. Jeg aner ikke om min mand har kysset andre - han flirter med andre, det ved jeg. Han rejser ofte ud og kunne for så vidt gøre hvad som helst og jeg har aldrig været jaloux.

Anmeld

1. september 2010

Soap-vb

Men kongster tror du ikke det ville ændre sig hvis du rent faktisk vidste at han havde korporlig omgang med andre ?

Anmeld

1. september 2010

Det er stadig mig-vb

Soap skrev:
HeleneK Mor til 6 skrev:
Jeg er enig med jer alle sammen. Utroskab er præcis alle de ting i nævner!! Særlig godt er det billede Kongster kom med ''Så snart man gør noget, som man føler man bør skjule for sin ægtefælle og lyve om, så er man utro'' Det rammer vist lige på kornet! Nu er vores eget forhold så et åbent forhold, hvor man må det hele med alle mennesker, så vi kan aldrig blive utro. Vi er bare nogle grissebasser :laugh:
Det er vel stadigt utroskab hvis i glemmer at fortælle om det og partneren finder ud af det på anden vis eller ?
Der er ingen af os der kan 'glemme' at fortælle det, for vi deler alle de der ting med hinanden. Hvis jeg havde mødt en lækker fyr her i eftermiddag, så ville min kæreste jo være den første til at få afvide. Lige som han fortæller mig, hvis han har mødt en spændende dame. Men SKULLE vi 'glemme' at fortælle det, så er det også fint. Vi har ikke nogen aftale om at vi SKAL fortælle hinanden alt, men vi plejer at gøre det fordi vi simpelthen ikke kan lade være :) For god ordens skyld vil jeg lige påpege, at det er lang tid siden jeg har haft andre. Da vi var yngre dyrkede vi det meget mere. Nu er vi vist mættet mht de vilde eskapader, men det er da bare rart at man KAN og MÅ, HVIS man nu render ind i et interessant bekendtskab. Vi dyrkede også swingerklubber da vi var yngre (sammen eller hver for sig), de mere intime af slagsen, dyre klubber med lækre mennesker. Mange af parrene var også nogen vi gik ud med privat, spiste sammen osv.

Anmeld

1. september 2010

kongster-vb

Soap skrev:
Men kongster tror du ikke det ville ændre sig hvis du rent faktisk vidste at han havde korporlig omgang med andre ?
Nej, det tror jeg ikke det ville. Det er min overbevisning at sex med andre ikke på nogen måde er en trussel mod dét vi har sammen. Et liv, børn, fællesskab, kærlighed, samhørighed, opmærksomhed. Jeg kan naturligvis ikke vide det, men dét at jeg aldrig har været jaloux (heller ikke når han har været ude og spise med ex-kæresten eller fortæller om sjove aftener med kvindlige kollegaer) tyder på at det ikke ville ændre sig.

Anmeld

1. september 2010

Spunk-vb

Min definition ligger også meget tæt på din Soap. Jeg ved ikke helt hvordan jeg har det med f.eks. chat, men et kys er absolut utroskab i min bog.

Anmeld

1. september 2010

Det er stadig mig-vb

kongster skrev:
Soap skrev:
Men kongster tror du ikke det ville ændre sig hvis du rent faktisk vidste at han havde korporlig omgang med andre ?
Nej, det tror jeg ikke det ville. Det er min overbevisning at sex med andre ikke på nogen måde er en trussel mod dét vi har sammen. Et liv, børn, fællesskab, kærlighed, samhørighed, opmærksomhed.
Sådan er det også hér! Vi VED 110% at vi har hinanden og aldrig forlader hinanden, så alt det uden om er overhoved ingen trussel for forholdet. Måske er det også derfor man ikke er jaloux (for jeg er heller ikke jaloux), jalousi kommer måske pga usikkerhed, følelsen af mindreværd eller angst for at miste (jeg ved det ikke....). Jeg ved min kæreste bliver, så der slet ingen grund til at hidse en stemning op om så han lå i med alverdens lækreste kvinder. Det vi har sammen er dybere - sex er jo for katten da bare to kroppe der mødes, men at kende et menneske og kunne dele et menneske med andre, kende hinandens tanker og elske hinanden så højt, at man vil gøre ALT for hinanden, er for mig dybere end sex. Sex er bare sex, men sex med den man elsker er jo noget helt helt andet. Så ingen grund til panik hvis han/jeg har andre end hinanden. Jeg føler vi er som én. Ok, det er sgu svært at forklare, men det fungerer perfekt hér og føles helt helt rigtigt! Men jeg forstår udmærket at andre hverken kan eller VIL leve sådan. Men hos os kan vi ikke leve anderledes, hvilket måske også skyldes at jeg ikke rigtig har brug for at 'eje' nogen, og ville blive vanvittig hvis jeg ikke kunne være absolut fri til at gøre alt hvad jeg vil, hvis jeg vil, når jeg vil. Jeg var også frygtelig i mine ægteskaber, hvor der var den der model med afholdenhed og absolut tosomhed. Det gik bare ikke rigtigt i længden og jeg befandt mig på glat is ustandseligt, med fremmede fyre, hemmelighedskræmmeri og hvisken i krogene. Og min kæreste var på samme måde da han var gift og med de kærester han havde, og snød også (bla med mig!). Så da vi mødte hinanden i 84' så var vi det perfekte match og indgik lynhurtigt nogle klare aftaler om, at vi ville være frie... som på alle niveauer, hvilket var ufatteligt spændende og livsbekraftende, og jo mere vi teede os, jo stærkere blev vi knyttet sammen, og kunne gine af hinandens sindssyge flirts og ofte, mislykkede scoringer. Nu er vi jo blevet en hel del ældre, men vi kan da stadig hive nogle guldkorn op af posen fra den gang der var liv i kludene og more os helt vildt over det.

Anmeld

2. september 2010

NikiFin-vb

kongster skrev:
Jeg synes det er utroskab når man bryder de (aftalte eller implicitte) regler man har med sin ægtefælle. Hvis det er ok i vores ægteskab at flirte med andre, så er det ikke utroskab. Hvis det er ok at kysse med andre, så er det ikke utroskab. Hvis det er ok at gå i seng med andre, så er det heller ikke utroskab. Så snart man gør noget, som man føler man bør skjule for sin ægtefælle og lyve om, så er man utro. Hos os ville det være kys (tror jeg nok). Dog er jeg ligeglad med om min mand kysser andre, men han er ikke helt så large som jeg er.
jeg skulle ikke svare på den tråd, undskyld, men jeg kan ikke lade være med at klappe kongsters skulder for den definition. Kan ikke sige det mere præcis. Kan lige tilføje at efter Biblen selv kun i tankerne sket er noget også utroskab. Og det betyder at de fleste folk har været utro. :lol:

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.