Egentligt synes jeg, at Lars F. siger det ganske godt.
Kombinationen af enkelte brugeres meget provokerende stil og enkelte brugeres lidt følsomme/nærtagende natur er sprængfarlig.
Vi behøver ikke nævne navne, for de der kommer her hyppigt ved, hvem der tales om, og de personer har ligeledes fået adskillige opfordringer i forhold til at ændre stil.
Det er lykkedes bedre for nogle end andre at forstå, hvad mine opfordringer gik på.
Desværre viser denne tråd ganske godt, at der ikke er enighed mellem jer brugere om, hvilken linje der skaber et forum med højt til loftet uden at ødelægge den ellers gode tone.
Jeg havde selvfølgelig håbet, at det ikke var nødvendigt at følge de øvrige foras stil i forhold til at slette indlæg konstant og udelukke brugere.
Med den stil får jeg naturligvis særdeles travlt og vil helt sikkert heller ikke kunne stille alle tilfredse. I er som brugere ret delt i forhold til, hvem I ville pege på skulle udelukkes og hvilke indlæg, der slettes uden tøven, men det bliver så min beslutning.
Oplever jeg derfor ikke en ændring i tonen og det gælder lige fra sprogbrug til indlæg jeg opfatter som provokerende, så vil de blive slettet, når jeg falder over dem - desværre.
Min opfordring generelt til alle brugere er derfor at gøre det tydeligt overfor hinanden, hvornår I synes, at nu går tråden fra underholdende til at være kørt af sporet.
Som nævnt tidligere er der heller ikke noget mere kedeligt end en tråd, der ikke må udvikle sig og også indeholde hyggesnak, men det er en balancegang som ikke alle kan finde ud af.
Husk derfor, at I alle bør have interesse i, at nye brugere føler sig velkomne, så vi får frisk blod i diskussionerne. Generelt er mange gode til at byde velkommen, men tonen i diskussionerne kan skræmme selv de mest hårdføre væk.
God debatlyst i en ordentlig tone!
Anmeld