Loft over børnefamilieydelsen

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

27. maj 2010

Det er stadig mig-vb

Jeg har ingen nem-konto Bibi, og får alt på check, lige fra løn til SP. Dog har jeg en almindelig konto og Visa Dankort. Jeg er som bekendt ikke dansk statsborger og kører derfor mit eget show :)

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

27. maj 2010

lib1982-vb

HeleneK Mor til 6 skrev:
Det er KUN børnechecken det drejer sig om!! I 2011 vil i få dækket 2/3 dele af det beløb der overstiger de 30.000 kr I 2012 bliver beløbet dækket med 1/3 del.. I 2013 træder loftet endeligt ind, og kompensentation er ikke længere muligt. Så der er en overgang....fra asken til ilden.
Så lyder det umiddelbart ikke til at vi 'mister' det vilde - for får jo alligevel mindre når drengene blir 3 i 2012... Anyway, tilpasser vores forbrug efter indkomst, så det skal nok gå! MEN synes ikke det er ok, hvad regeringen har gang i - synes godt nok det er skævt fordelt!!!

Anmeld

27. maj 2010

Titte-vb

ved ikke om jeg rammes men har kun et barn og får 3 slags børnepenge....familieydelsen-som enlig forsørger -særlig børnetilskud da faderen er død. :unsure: er selv på sygedagpenge gr. nedslidning og på vej mod flex. :dry: min datter er handicappet og kommunen spare 58% på handicapområdet. :S ferie er en by i rusland ,har ikke haft råd til ferie i 5år ....min datter ved ikk der er andre former for ferie end besøg :ohmy: så jow med de nye skatteforhøjelser og grønneafgifter ,plus mindre indtægt så er børne pengene en nødvendighed ....alt luksus er forlængst skrællet af forbruget :unsure: men regeringen mener åbenbart at vi har penge nok,,,

Anmeld

27. maj 2010

als-vb

Okay Du har da også været svært uheldig ramt i dit liv.

Anmeld

27. maj 2010

k11923-vb

Jeg synes ikke jeg har dømt nogen. Man må da selv om, man vil have mange børn, men behøver man ligefrem have offentligt tilskud til det? Der vist ikke nogen fare for, at Danmark ikke vil bestå. Det er i hvert fald ikke noget, vi kan avle os ud af lige foreløbig. Du må få lige præcis så mange børn du har lyst til, men så må man selv betale. Behøver man ligefrem en belønning for at få børn? Man gør samfundet en tjeneste? Naaaarhj vel? Det var såmænd ikke for at flashe min økonomi. Bare for at sige, at det altså ikke er fordi jeg selv er specielt godt stillet, at jeg tillader mig at mene sådan.

Anmeld

27. maj 2010

Titte-vb

ggg det er kun mit liv pt .... skal da nok klare os ,men mener egentlig at børnepenge skal være indkomstbestemt som de var først i 80erne og med et maxium ...for vi vælger jo børn når man har råd var bare ikke lige klar over hvad skæbnen havde til mig

Anmeld

27. maj 2010

Opus-specialist-vb

HeleneK Mor til 6 skrev:
Jeg har ingen nem-konto Bibi, og får alt på check, lige fra løn til SP. Dog har jeg en almindelig konto og Visa Dankort. Jeg er som bekendt ikke dansk statsborger og kører derfor mit eget show :)
Norh ja, det er jo sådan det er. Det havde jeg ikke tænkt ;)

Anmeld

27. maj 2010

MAMMARAZZI-vb

Soap skrev:
k11923 skrev:
Børnepengene falder da altid tørt, men jeg mener også, at hvis man skal have mere end to børn, så må man altså overveje noget bedre, om man har råd. Man får børn, fordi man har lyst. Man vælger børn til. Det gør man også, hvis man vil have ny bil eller ny kjole. Og har man ikke råd, må man undvære. Uret der tikker og ønsket om forplantning kan godt klares med to børn. Hvis du vil have et 'overforbrug' af børn, må du selv financiere det. Jeg tjener selv 'lidt nok' til gratis institutionsplads. Vi er et af de lidt bedre stillede landbrug, hvor min mand kun skal have ca. 1000,- med HVER DAG, for at få lov til at arbejde. Og det er FØR der overhovedet er taget noget fra til at leve for - det kommer oveni ;-) Det er altså ikke noget, jeg siger, fordi vi er så fantastisk velstillede selv.
Overforbrug af børn ? Det lyder pænt meget til du vil stille dig til dommer over os som gerne vile ha mange børn , du burde nærmere sige tak fordi hvis vi ikke får mange børn vil danskerne på sigt ikke bestå Og tillykke med din økonomi, undre mig over hvorfor du mente den skulle flashes
Tror der er tale om en 'misforståelse' :P ...at tage 1000,- med på arbejde hver dag, betyder altså ikke, at man har 1000,- til at snolde for :dry: Det betyder at det koster én 1000,- at gå på arbejde - underskud på bundlinjen :(

Anmeld

27. maj 2010

Johannamor-vb

Man må da selv om, man vil have mange børn, men behøver man ligefrem have offentligt tilskud til det? Der vist ikke nogen fare for, at Danmark ikke vil bestå. Det er i hvert fald ikke noget, vi kan avle os ud af lige foreløbig. Du må få lige præcis så mange børn du har lyst til, men så må man selv betale. Behøver man ligefrem en belønning for at få børn? Man gør samfundet en tjeneste? Naaaarhj vel?
Jo, man gør i høj grad samfundet en tjeneste ved at få børn. Ét af det danske samfunds helt store problemer er jo lige præcis, at der ikke er børn & unge nok til at tage over, når de store årgange skal på pension. Og det er altså lige om hjørnet, når man snakker om befolkningsudvikling. I Danmark får vi vist 1,9 børn i gennemsnit. Sammenlignet med de fleste andre EU-lande er det slet ikke skidt. Men vi burde jo altså op over 2 for at undgå at gå ned i befolkningstal. Og der skal jo være nogen, der vælger mere end to børn for at opveje, at der osgå er mange, der frivilligt eller ufrivilligt ingen børn sætter i verden. Iøvrigt er et sammenlignende studie af europæiske forhold glimrende til at illustrere, hvad det er, der gør at børnetallet er højt - og her har det altså stor betydning, hvilke regler der er for barsel, nedsat arbejdstid i børnefamilier, børnepenge osv.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.