Mie89 skriver:
Nu skal jeg ikke komme og være "hård" eller noget - jeg synes det er utrolig synd for dig at du har det dårligt og kan da godt forstå det er frustrerende at skulle leve for 5700 i måneden .. 
Men igen, så tænk da lige på alle de studerende der gør det ! Jeg er selv på SU og jeg får udbetalt 5060 kr - og det ændrer sig altså heller ikke hvis jeg havde valgt at tage et års barsel fra mine studier. Og hvis vi kan klare det, så kan du vel også?
Jeg ved ikke hvor meget du får udbetalt nu, men tænk på om der er nogle ting du kan skære fra? Der kommer jo også børnepenge ind i mellem og jeg har personligt sagtens kunne ligge et budget der er til at følge. Du kan jo evt bede din bankrådgiver om hjælp til at ligge et budget. 
Men der er dog små forskelle, da du har mulighed for at optage et lån på su, som du måske ikke gør brug af, men det er altså et valg du har.
Ydermere så er folk på kh af nød som udgangspunkt, hvilket jo er noget andet med uddannelse, som altså kræver en eller anden form for ressource for at kunne klare.
Jeg er lige overgået fra su til kh, og er gået 3000 ned i rådighedsbeløb i måneden. Jeg er enlig forsørger, og har haft et valg om tage et lån på su for at få hverdagen til at hænge sammen. Det har jeg ikke mere.
Jeg forstår godt de mennesker som er meget frustrerede lige nu.
Anmeld