Det er en rigtig væmmelig situation, du er i - men du er nødt til at huske på, at durent juridisk har gjort noget ulovligt ved at checke hans mobil. Det svarer til at krænke brevhemmeligheden.
Som du beskriver situationen, er der næppe nogen tvivl om, at han benytter sine frie nætter til at lave noget, som han ikke burde, når han er sammen ned dig. I det hele taget, synes jeg det er noget underligt noget at være så meget natteravn/ude af takt med familiens rytme, men hvis jeres familiestruktur trives med det, så er det jo sådan det er.
Du kunne jo overveje at bede ham om at blive hjemme og se, hvordan han reaherer på det? Hvis han stejler, så er det et interessant spørgsmål til ham, hvad der er så vigtigt ved at tage på midnatstur. Og/eller tage ham på fersk gerning, når han påstår, han er hos sin ven. Allier dig med en veninde som er hos jeres barn, mens du går de 100 meter hen til vennen og finder ud af, om han er utro.
Det er helt i orden at handle på en mistanke/fornemmelse, men hold dig fra hanstlf. mv.
Anmeld