Jeg er overhovedet ikke en person der fremhæver mit nemme barn! hvis venner med børn snakker med mig om hårde ting i forhold til deres børn, så lytter jeg og kommer med råd ! jeg kunne aldrig finde på at shine total i mit nemme barn.
Derfor kan jeg godt følge dem som virkelig har det hårdt, har en veninde hvids barn skreg nærmest 24/7 i 8 mdr. og jeg VED hun ikke føler jeg overrumpler hende med "se mig se mig" kommentarer, hun føler jeg oprigtigt støtter hende.
Men derfor han folk der ikke kender mig (fx. personalet på sygehuset) godt komme med kommentaren, de ved jo ikke om jeg er en ego mor der bare nyyyyyder at fremhæve mit perfekte barn (ikke at sige andre ikke er perfekt for ALLE børn er perfekte ! )
Det går mig bare på, jeg vi har sgu også hårde perioder, vi har lige for 2 mdr. siden været igennem 3 måneders helvede, med en dreng der intet ville, hverken æde, sove eller lege selv, det var vist en blanding af tigerspring, tryghedsface og udviklingskuller. MEN vi kom igennem det, og han hviler så meget i sig selv bagefter. MEN det var ROCKER hårdt, og det er sådanne situationer der gør mig irriteret ved sådan en kommentar !
Mange ting kommer an på opdragelsen, og forældrenes gemyt, men det er jo ikke alt, fx. kolik eller andre helbredsmæssige ting. Amning kan man heller ikke holde for at det mislykkes nogle gange det er ikke noget moren kan gøre for ! jeg har en veninde som fik kommentaren "så har du ikke prøvet godt nok" da hendes amning mislykkes, hun var SÅ ked af det ! Hvem siger sådan noget ? ja jeg synes det er forkasteligt..
Anmeld