Hej
Jeg er bare nødt til at kommentere en ting:
Du skriver, at du ikke er forelsket længere, men at du elsker ham højt. Det er helt normalt. Forelskelsen varer ikke livet ud. Intet er nyt og spændende i al evighed. Men når forelskelsen giver sig, skulle der gerne ligge en mere varig kærlighed i bunden.
Jeg kan ikke sige noget om, om dit forhold med din kæreste er sådan, at I har en fremtid sammen. Det lyder lidt for mig, som om hverdagen har indhentet dig, og du har lyst til, at der skal ske noget nyt og spændende. Måske tager jeg fejl.
Uanset: I mine øjne ville det rigtige være, at du udviser lidt selvdiciplin. Du har taget et valg, du har en kæreste. I tillæg har du taget endnu et valg og startet en familie med ham. Du er nødt til at tage konsekvensen af de valg. Enten må du afslutte forholdet til din kæreste på en ordentlig måde - og det vil også sige at finde gode løsninger for jeres fælles barn - og så sætte flirten lidt på vent ind til der er rene linjer. Eller også så satser du virkelig på en fremtid med din kæreste, og så afslutter du flirten på stedet.
Man opgiver en del ting, når man bliver et par. Man får et fællesskab, men man mister noget frihed af den ene og den anden slags. Hvis man ikke virkelig vil det, kommer det ikke til at fungere.
Lykke til.
Anmeld