Læn dig lige lidt tilbage og dan dig et panoramablik over dit liv lige nu..
Er det sådan du ønsker det skal være?
Har du i virkeligheden ikke fundet endnu en vatnisse, som måske endda også ender med at være dig utro?
Er du lykkelig?
Er du glad for hvordan du er som menneske?
Det kan godt være vi ikke selv styrer hvor vores følelser vil have os hen, men vi træffer selv vore valg - det handler om vilje.
Du kan sagtens træffe det valg der hedder at tage ansvar for din egen lykke - den skal du ikke lægge i hænderne på ham fyren. Han må have et valg - du er ikke sådan én man bare har på sidelinjen! Og du synes egentlig ikke spor om hans måde at være i forhold på! Men du vil give ham valget lige nu og her - konen eller dig!
Og så vil han sansynligvis vælge konen.. det er for svært for ham at komme ud af det, han ER en vatnisse.. de har for meget sammen og bla bla.
Nej, tag din lykke under armen og sig til dig selv "nå... sikke noget lort.. han var en fuser, så nu må jeg videre for ikke at blive ødelagt af det her.." Du kan sagtens ryste ham af dig - men så skal du være konsekvent, for han vil med garanti forsøge at "vinde" dig tilbage med en masse løfter. Og så skal du være den, der er ovenpå og vide at du fortjener bedre. Du skal lære at passe på dit hjerte, ellers løber det afsted med dig og du ender i situationer som dette, hvor DU også er skurken.
Hvad angår manden, så er det hans og hans kones sag at rode sig ud af deres giftige forhold. Han må jo vokse op.
Held og lykke.. 
Anmeld