Jalousi....åh f**k

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

14. juni 2011

kiwifrugten

Jeg er MEGET jaloux netop fordi de faste 3 forhold jeg har været i der har de underligt nok været mig utro. Og så kan man jo ikke lade være at tænke om den næste gør det. Jeg har været single i 6 år men har nu fået fyr på for en uge siden og jeg er allerede selv ved at ødelægge det pga jeg har svært ved at stole på fyre

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

14. juni 2011

An&Jo

Jeg VAR virkelig jaloux med min eks.. Jeg var åben overfor ham, og fortalte ham ærligt hvordan jeg havde det, og han tog det egentlig i stiv arm.. Det var ihvertfald ikke den der ødelagde vores forhold.. men han var aldrig hjemme, han tog aldrig telefonen hver gang osv, så han gav mig en grund til at tro han lavede noget, og det var han også godt klar over..

vi havde det rigtig godt sammen på trods af min jalousi, og det viser jo lidt hvor vigtigt det er at tale med ham om det..

Nu har jeg lige fundet en ny kæreste og sjovt nok er jeg slet ikke jaloux med ham.. Jeg er bare så sikker på ham, og det skal jeg være, da han er ved musikken og derfor tit er ude og spille, så det ville bare ikke nytte noget at være jaloux.. Jeg ved hvor jeg har ham, og han ved hvor jeg har ham, og det er på trods af at vi lige nu ikke bor i nærheden af hinanden og faktisk kun kan ses hveranden weekend på grund af børn.. Hvis jeg skulle rende og være jaloux nu så ville jeg gå psykisk ned tror jeg, ofr han arbejder jo sammen med MANGE piger, både når de laver musikvideoer, men også når han sidder i studiet og producerer, elelr er ude på job..
det har hjulpet en del ved mig at han har taget mig med på job nogengange, så jeg kan SE med mine egne øjne hvad det egentlig er han laver, og at han jo faktisk ikke har noget rigtig omgang med alle de her piger..

Anmeld

14. juni 2011

Anonym trådstarter

Mettefpigen skriver:

Jeg har været rigtig meget jaloux førhen men er det ikk mere... Men noget af det der hjalp mig var at jeg havde en aftale med min kæreste om at når jeg følte mig jaloux så sagde jeg det til ham og fortalte ham hvad det var... Ikke at han havde gjort noget galt, men f.eks hvis han havde snakket i tlf med en veninde i lang tid... Så sagde jeg det til ham når han var færdig... Det hjalp meget... Og når han så noget tid efter lavede noget som jeg ville blive jaloux over men ikk gjorde så sagde jeg det også.. Som en lille sejr



nåh ja, smart det er jo os vigtigt at rose sig selv lidt engang i mellem

Anmeld

14. juni 2011

Anonym trådstarter

onlyme skriver:



Haha,. Det kunne havde været mig der havde været ts

Hihi, Jeg har også drømt at min mand var mig utro adskellige gange...



Har du tænkt over hvorfor man drømmer det?

Om det er frygten eller bare ens dårlige selvtillid .... jeg tænker meget over det ! men kan ik helt finde ud af det..

Anmeld

14. juni 2011

Anonym trådstarter

MaliksMor skriver:



Ærveligt man ikke kan svare ano..



Sry. vidste ik lige hvordan og hvorledes, troede man automatisk kunne svare anonymt prøver lige og se om jeg kan ændre det hvis du stadig vil svare

Anmeld

14. juni 2011

Anonym trådstarter

Superdansker skriver:

Gå i terapi!!! Overdreven jalousi er meget nedbrydende for et forhold, og du bruger en masse af din egen og din partners energi på noget, der faktisk kun foregår i dit hoved.



Ja, det ved jeg... men har bare ikke råd desværre!

Anmeld

14. juni 2011

Tystys14

Anonym skriver:

Hej...

Er i Jaloux? Og hvad gør i ved det? Har i nogen grund til at være det eller er i det også helt uden grund? Og har i oplevet det bliver værre når man er gravid?

Jeg er simpelthen så jaloux... Og jeg føler det bliver så meget værre når jeg er gravid og ikke føler mig specielt lækker. drømmer min mand er mig utro, og bedre kan li andre kvinder, jeg tænker hele tiden på det jeg føler mig som et monster. det kribler i mine fingre for at tjekke ham hele tiden, men jeg ved der intet er at komme efter for han er simpelthen den mest loyale mand der findes! Jeg ved det udelukkende er mig selv og min mindreværdsfølelse der fucker mig op. Jeg aner ikke hvad jeg skal gøre. Og er virkelig bange for at komme til at ødelægge noget.

Nogen der har det på samme måde, eller har haft?



Jeg håber du stadigvæk følger med i denne tråd, trådstarter.

Ja jeg kender godt til det med jalousi, og især da jeg var gravid blev det helt af h til...  Her skyldtes det jo så nok, at min kæreste gjorde mig gravid tre mdr. efter vi havde mødt hinanden (kondom der sprang og tog en chance uden fortrydelsespille)

Da jeg var ca. to mdr. inde i graviditeten fandt jeg ud af at hans eks. stadigvæk skrev til ham, og at han havde flere af sine ekser på face. (idag ville det nok ikke være noget jeg tænkte over, men det at han skrev med den ene gjorde mig jaloux på de andre også... eller noget i den stil hvis du forstår mig.)

Samt der var nogle episoder, hvor hun dukkede op, og hun spurgte om han ville lave hendes computer, osv. samt deltog til en lille privat samkomst hos kærestens venner uden vi vidste det da jeg var ca. 8 mdr henne i graviditeten. Så ja kender til jalousi... jeg frygter hele tiden hun ender med at komme i mellem os, eller at hun hele tiden vil spøge i mit indre... hvis du forstår mig.

Jeg er ikke sluppet helt af med det endnu, men det er blevet bedre da jeg har valgt at sige til mig selv, at hvis han hellere vil noget andet end mig og baby, ja så må det være det han vil. Og så kan jeg ikke andet end at prøve at stole på ham, og få forholdet til at kører. Nu har han også slettet hende på face og bedt hende om ikke at skrive STORT + til ham.  (Så vil han jo nok helst os.)

Kan ikke love dig det forsvinder helt, men bedre bliver det nok.  fra en der ved hvordan det er. Jalousi er en grim ting, men det ved alle.

Anmeld

14. juni 2011

Anonym trådstarter

nutche skriver:

giver flere af de andre ret. det er vigtigt at du er meget åben overfor din mand og fortæller ham om det. jeg har selv døjet med jalousi i en rigtig dum grad. det kostede mit forhold en gang, men jeg lærte af det, og har det langt bedre den dag idag.

det hænder af og til stadig at den jalousi lille djævel stikker sit ansigt frem, og der tager jeg en snak med min mand om hvad der udløste det, om der var en logisk grund, om han forstår hvorfor jeg reagerede, og om jeg ærligt selv synes at det var begrundet.

det gør verden mere simpel når man har nogen at dele sine tanker med, og det er utroligt drænende at have det som du har det nu. så snak med ham.



ja, du har nok ret.. jeg er bare bange for det ødelægger mere end det gavner. har dårlig erfaring med at de så bare begynder at skjule ligegyldige ting for at undgå man bliver jaloux og det frygter jeg lidt....

Anmeld

14. juni 2011

Anonym trådstarter

Millesmammi skriver:



jeg plejer aldrig at være jaloux, men efter jeg er blevet gravid, må jeg nok indrømme at jeg er det! men han ved det godt, og det gør det hele meget nemmere!



Det sjovt, mange har det med ''graviditetsjalousi'' hehe.. hvis man kan kalde det det...

Tror du det er frygten for at miste ham eller bare dit eget syn på din krop osv.?

Anmeld

14. juni 2011

Anonym trådstarter

kiwifrugten skriver:

Jeg er MEGET jaloux netop fordi de faste 3 forhold jeg har været i der har de underligt nok været mig utro. Og så kan man jo ikke lade være at tænke om den næste gør det. Jeg har været single i 6 år men har nu fået fyr på for en uge siden og jeg er allerede selv ved at ødelægge det pga jeg har svært ved at stole på fyre



Åh gud.. Det er bare det værste har også selv ødelagt mange forhold pga. det! og det er også det jeg frygter nu...

Ja, jeg kan jo ikke engang sige noget du kan bruge, for jeg aner ikke selv hvad jeg skal gøre. Andet end at jeg føler med dig!

 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.