Hvem skal gøre hvad?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

18. april 2011

Betteisen

Anonym skriver:

Nu har jeg jo fra starten af snakken omkring en baby sagt at jeg ikke vil være den der skal op om natten. Vi har talt om det døgn vi passede min venindes barn. Han siger det bliver anderledes hvis det var vores eget barn. Det ændre bare ikke at jeg har set hans adfærdsmønster nu. 

Så jeres "fordeling" er at du skal gøre det meste,så skal din kæreste lige hjælpe lidt til når du har brug for hjælp eller hvordan skal det forståes?



Jamen jeg tænker sådan lidt??? Kan man godt sige det??? Du vil HELT naturligt være den der vågner bare jeres bettefis grynter en lille smule. Mænd kan have en tendens til at sove fra det.

Jeg vil i hvert fald også mene det er utopi at du tror det kan komme til, at fungere, at det kun er manden, der skal op om natten. Hvad med hans arbejde?? Han skal vel også kunne fungere om dagen (hvor han jo ikke lige kan tage en lille morfar på fifaen).

Jeg synes du skal overveje om du er klar til det og om du egentlig ved, hvad det indebærer at få en lille.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.