Andreas hedder ældstemand, vi havde kun pigenavne klar, fordi vi var overbeviste om, at en pige ville komme ud. Så efter et par dages debatteren, endte vi på Andreas. Navnet betyder mandlig, og han er helt klart en lille mand, der er meget omsorgs- og ansvarsfuld.
Anton hedder midtermanden. Det blev valgt fordi, at de navne vi havde snakket om, der var Anton det der passede ham bedst. Anton betyder trofast og modig, i min Antons tilfælde vil jeg måske sige trofast-ja, modig-??? nej, nok mere (dum)dristig
Lillegutten hedder Aslan. Det er et kompromis mellem børnene og forældrene. Ungerne ville have at han skulle hedde Arthur, men det synes forældrene ikke. Så det endte med Aslan, som betyder løve, og hans store personlighed passer helt perfekt til navnet.
Anmeld