Anonym skriver:
Tjo, det har jeg faktisk også tænkt på. Fysioterapeut. Kender du til studiet? Hvorfor foreslår du lige det?
Nej, jeg kender ikke til studiet.
Men jeg tænker, at når du synes anatomi og fysiologi er spændende, så kan du stadig arbejde med viden om kroppen, med mennesker og behandling af dem - f.eks. på en fysioterapiklinik, hvor patienterne ikke er indlagte.
Patienter, der er indlagt på et sygehus, kan være meget sårbare, og det kunne jeg forestille mig kan være meget krævende - også mentalt - for en sygeplejerske.
Mennesker, der bliver behandlet af en fysioterapeut, kan selvfølgelig også være sårbare, men måske på en lidt anden måde. Afhængigt at hvor man kommer til at arbede.
Jeg er kontoruddannet, og jeg syntes såmænd også, det kunne være kedeligt at arkivere, da jeg var elev, men det hører jo med 
Anmeld
Citér