Anonym skriver:
Ja samme problem har vi haft hos os. Er i det kommunale hjemmepleje, vi havde altid 1-2 der altid var mandag og fredags syge..
det er blevet bremset lidt nu da man skal ringe direkte til sin leder og fortælle at man er syg og så bliver man virkelig fulgt op op (inden for reglerne selvfølgelig)
Førhen kunne de ringe til nattevagten og melde sig syg tidligt om morgenen før dagvagterne mødte ind og der slap de jo for at få vores leder i røret, det kan de ikke længere, om de så melder sig syg kl 4 om morgenen skal de stadig ringe til vores leder. Det har sjovt nok begrænset vores sygemeldinger 
og ja det er nemlig drøn irriterende at skulle på arbejde på sin eneste fridag når man så også arbejder hver anden weekend. Vi har jo også et liv
Tænker faktisk det lyder som et rigtig godt forslag og tror jeg vil give iden vidre!
For ja det er nok letter bare at ringe sig syg, til nattevagten/kollega, end feks at skulle ringe direkte til lederen.
Som det er nu, er det den der modtager sygemeldingen, som sender en mail vidre til chefen, og det sammen igen, når man modtager en raskmelding.
Derefter blir der brugt en masse krudt, på først at ringe/smse alle faste vikar, derefter fast personale med blanke dage, og hvis ikke det lykkes, så må der byttes ned fra aftenvagten, også starter det jo bare forfra, for at få dækket aftenvagten.
Det er simpelhen et kæmpe tidsspild, og mega fustrende!!!
Anmeld
Citér