Anonym skriver:
Copy paster tidligere indlæg ind:
Så håber jeg at jeg kan støtte mine børn, gå i dialog med skolen og evt tage den direkte med forældrene til mobbe børnene og i sidste ende hvorfor er det egentlig bedre at mor er utro og billig end escort?
Hvem siger, de bliver mobbet?
De kan lige så godt begynde at få nærgående spørgsmål fra sine venner. "Anton siger, din mor er en luder. Passer det? " Da må de for det første finde ud af sandheden, og derefter må de finde ud af, om de skal forsøge at lyve for sine venner i et desperat forsøg på at beholde sin sociale position, eller om de skal vælge at sige noget a la "Ja, det er rigtigt, og jeg hader hende!" I et forsøk på at lægge afstand til det hele, eller om de skal forsøge at hæve hovedet og sige noget a la "Min mor er en stærk dame, som gør det, hun selv vil, og som jeg ser op til" og dermed fronte sagen for dig.
Direkte mobning kan man arbejde med, men den sociale udfrysning er værre. Venner som pludselig ikke har tid til dig, som de pleier. Folk som unngår dig. Eller fyren, som ikke respekterer et nej, fordi han går ud fra, at du er med på alt, siden du er datter af en prostitueret. Man bliver sat i bås. Man får en rolle, som kan være vanskelig at komme ud af. Og man har en position i den sociale hakkeorden. Man kan jo altid diskutere om det er retfærdigt, men den slags beskæftigelser påvirker børnenes sociale liv. Så jeg tror, det er rigtig smart, om I voksne har en helt klar plan for, hvordan I skal takle børnenes mulige sociale problemer. Hvilke forklaringer skal børnene få, hvordan skal I hjelpe dem osv.
Anmeld
Citér