Mor til to piger, fra ‘14 og ‘20
FruStolpe skriver:
Jeg tror det bliver mere ens svært.
Vi har en årsindkomst på 670.000 og er 2 voksne og 2 børn. Vores bank sagde at vi kunne købe for 1.3 millioner med et rådighedsbeløb på 12.000.
I kan prøve at spørge jeres rådgiver, men husk på at bare fordi "det ikke er dyrere end at leje" så er der rigtig mange udgifter forbundet med at eje hus. Og de udgifterhar man altså ikke når man bor til leje 
Det er lidt underligt at I ikke kunne låne mere
. Vores årlige indkomst ligger lavere end jeres(udregnet med nogle måneders arb.løshed pga min mand har sæsonarb og kan risikere at gå hjemme), og vi kunne låne 1,5 med godt nok 14 til rådighed. Men stadigvæk.
Til ts:
Jeg vil anbefale jer at snakke med jeres bank. Hvis ikke det kan lade sig gøre nu, kan I om ikke andet få lavet en plan for hvornår/hvordan osv.
Mht SU, så jo det kan man godt. Jeg har en veninde hvor de begge er på SU, de har en lille pige der overhovedet ikke mangler noget
.
men ja, snak med banken. I kan højest få et nej
Vi regnede personligt med et nej fra banken, da vores økonomi havde været ustabil og vi havde været lidt dårlige til at være på forkant. Men vi fik ja
Anmeld
Citér